Artalk.cz

Top5týdne 3. 4. 2013

Konec Wannieck Gallery?, petice za nový konkurz na ředitele MG, problémy v Galerii Cypriána Majerníka, skupina Kassaboys nedostala grant na schválený projekt a návštěvnost světových muzeí v roce 2012.

 

1/ Konec Wannieck Gallery?

Wannieck_Gallery_0004Wannieck Gallery prozatím zastavila provoz (zde). Pronajímatel prostor – brněnská městská společnost Jižní centrum vypověděla galerii nájemní smlouvu z důvodu nepravidelného placení nájemného. Představitelé Jižního centra po sérii jednání nabídli galerii prodloužení smlouvy do listopadu, což provozovatel galerie Miroslav Lekeš odmítl s tím, že jde jen o odsunutí problému. Galerie tak byla o víkendu uzavřena a sbírka se připravuje na stěhování. Přesto však budou probíhat další jednání, protože jak provozovatel galerie, tak i město mají zájem na tom, aby Wannieck Gallery na svém místě zůstala (zde).

2/ Petice za nový konkurz na ředitele MG

pressPo vyhlášení výsledků výběrového řízení na ředitele MG vznikla Iniciativa za budoucnost Moravské galerie v Brně sdružující převážně zaměstnance galerie, kteří nesouhlasí s průběhem konkurzu a žádají jeho zrušení a následné vypsání nového výběrového řízení. Na podporu iniciativy vznikla petice, jejíž signatáři kritizují zejména transparentnost výběrového řízení a rovněž mají výhrady vůči vítěznému kandidátovi Mgr. Janu Pressovi (zde, komentář Artalku zde).

 

3/ Problémy v Galerii Cypriána Majerníka 

gcmNa konci března dostal od města výpověď Richard Gregor, ředitel bratislavské Galerie Cypriána Majerníka, která byla obnovena v roce 2008 (zde). Malé instituci, která však má důležité místo na slovenské výtvarné scéně, tak hrozil zánik. Podle aktuálních zpráv už galerii nebude provozovat úřad Sterého Města, ale bude nově fungovat jako nezisková organizace, která vznikne k tomuto účelu (zde).

 

4/ Kassaboys nedostali peníze na plánovanou výstavu v Košicích

kassaboys-r752_s300Slovenská umělecká skupina Kassaboys se dostala do konfliktu s vedením projektu Košice – Evropské hlavní město kultury. Umělci na konci roku vytvořili dílo, které kritizovalo sporné financování projektu EHMK (zde). Odplata za kritiku se podle členů skupiny nyní projevila v tom, že nedostali od ministerstva grantovou podporu projektů, které v rámci EHMK připravili pro Make Up Gallery (zde).

 

5/ Návštěvnost světových muzeí v roce 2012

pariz-louvre-1Časopis The Art Newspaper zveřejnil žebříček nejnavštěvovanějších muzeí a výstav v loňském roce (zde a zde). Na prvním místě se po sedmé v řadě umístil pařížský Louvre, s deseti miliony návštěvníků, což je o milion více než v roce 2011. Na druhém místě je s šesti miliony návštěvníků Metropolitní muzeum v New Yorku a další tři příčky obsadila londýnská muzea (Britské muzeum, Tate Modern a Národní galerie). Nejnavštěvovanější výstavou se stala přehlídka holandských mistrů v Tokiu, kde byla vystavena např. Vermeerova Dívka s perlou. Výstavu v průměru denně vidělo 10500 lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *