Artalk.cz

TZ: PLATO rozsvítí vánoční strom na svém budoucím sídle – ostravském Bauhausu

PLATO rozsvítí vánoční strom na svém budoucím sídle – ostravském Bauhausu / galerie PLATO / Ostrava / 6. 12. 2017 v 18h

PLATO Bauhaus Corner

Galerie současného umění PLATO opět po roce připravila pro veřejnost autorský vánoční strom. Letošní instalace nazvaná Bauhaus Corner bude poprvé venkovní. Kužel světla na rohu bývalého hobbymarketu Bauhaus zviditelní budoucí sídlo galerie, která se do něho přestěhuje na jaře. Autorkami nepřehlédnutelné variace na vánoční strom jsou studentky grafického designu Fakulty umění Ostravské univerzity. PLATO rozsvítí strom ve středu 6. prosince v 18 hodin. Zahájení měsíční instalace bude předvánočním setkáním návštěvníků galerie i široké veřejnosti. S hudbou, punčem i sněhovou nadílkou.

Autorský vánoční strom připravuje PLATO každoročně od začátku svého působení. Již čtvrtým rokem oslovuje umělce a autory spojené s Ostravou. V předchozích letech vytvořily vánoční stromy postupně Šárka Mikesková, Elli Tiliu Motýlová a Katarína Szányi – umělkyně žijící v Ostravě. Letos PLATO vyzvalo ke spolupráci grafický ateliér Text Forma Funkce Fakulty umění Ostravské univerzity. Ze tří studentských návrhů nakonec vybralo projekt od Kateřiny Baránkové a Kristýny Pavlíkové.

Jejich jednoduchá koncepce je protikladem přehnané vánoční výzdoby hlavně nákupních center. „Vánoce jsou obdobím světel. Obchodní centra je využívají ke své propagaci více než jindy. Stejnou strategii využíváme ve snaze upoutat pozornost na přesun galerie PLATO do bývalého hobbymarketu. Přebujelou výzdobu jsme však redukovaly na světelný kužel jako základní tvar vánočního stromu,“ vysvětlují autorky, s nimiž spolupracovali studenti Tereza Boturová a Matěj Doležel.

Světelná instalace bude na Bauhausu vidět po setmění až do 6. ledna. Její zahájení chce galerie pojmout jako nezvyklé sváteční setkání se svými dospělými i dětskými návštěvníky, ale také se širokou veřejností. „PLATO a jeho návštěvníky lze s nadsázkou vnímat jako svébytný typ široké rodiny. Jako veřejná instituce chce mít PLATO ale svou rodinu co největší. A tak se pokoušíme srozumitelně oslovit i ty, kteří vůbec nevědí, že umění může vstoupit do jejich životů, aniž by se toho museli obávat,“ míní ředitel PLATO Marek Pokorný.

Venku před Bauhausem bude vonět punč, který připraví sami studenti ateliéru Text Forma Funkce. Hudební produkci zajistí absolvent téhož ateliéru Jakub Mynář, který vystupuje pod pseudonymem Jim Krutor. Předvánoční atmosféru umocní i přislíbené sněžení. „Třeba bude sníh i v punči… Společně se pak můžeme těšit na příští rok, kdy už budeme moci pozvat naše příznivce dovnitř do bývalého Bauhausu,“ dodal M. Pokorný.

Z dočasné Kanceláře pro umění na Českobratrské ulici se PLATO přestěhuje do bývalého Bauhausu v březnu; otevření veřejnosti plánuje na polovinu dubna. „Vzhledem k tomu, že PLATO přemýšlí jinak a ke spolupráci zve umělce, tak i banální funkce, které zatím v bývalém Bauhausu nenajdete, chceme pojmout nově, jinak a s otazníkem. Do dubna musíme těch 4000 metrů čtverečních zabydlet tak, aby se nám na nich diváci neztráceli a měli důvod se vracet. Bude i umění…,“ naznačil ředitel.

PLATO Ostrava působí od roku 2017 v centru Ostravy jako příspěvková organizace města. Navazuje na tříletý projekt v Dolní oblasti Vítkovic, který skončil v prosinci 2016. Působení v bývalém hobbymarketu Bauhaus má být dočasné – konečným sídlem městské galerie se během několika let stanou rekonstruovaná městská jatka, která se nacházejí vedle budovy Bauhausu.

Profil grafického ateliéru Text Forma Funkce Fakulty umění Ostravské univerzity:

Ateliér pro současný grafický design pod vedením Filipa Nerada a Jiřího Havlíčka je mimo jiné prostor pro setkávání studentů, umělců, teoretiků, architektů a designérů s důrazem na tvůrčí dialog. Mezi jeho aktivity patří např. interaktivní videoinstalace v rámci Bratislava Design Week 2015, série projektů reagujících na uprchlickou krizi či kniha mapující park Dr. Milady Horákové jako místo odpočinku pro živé i mrtvé. Paperback s názvem Oáza (rozhovory se členy ostravské nezávislé hudební scény), získal cenu Nejkrásnější kniha roku 2016 za nejlepší studentskou práci.

Více informací:

Bauhaus Corner na webu PLATO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *