TZ: Arcidiecézní muzeum včera převzalo evropské ocenění

Muzeum umění Olomouc v Bruselu převzalo titul Evropské dědictví pro Arcidiecézní muzeum / Muzeum umění Olomouc / Olomouc / 14. 4. 2016

Arcidiecézní muzeum včera převzalo evropské ocenění

Olomouc, 14. 4. 2016

Evropský komisař pro vzdělání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics předal včera vedoucímu Arcidiecézního muzea Miroslavu Kindlovi titul Evropské dědictví. Prestižní označení European Heritage Label na slavnostním večeru v bruselské Solvay Library Bruselu převzalo devět kulturních institucí. Arcidiecézní muzeum Olomouc je prvním takto oceněným v České republice.

Podle Kindla nešlo o ocenění exponátů, ale společné evropské ideje. „Z devíti oceněných jsme byli jediným uměleckým muzeem, většinou šlo o památná místa, třeba o partyzánskou nemocnici ve Slovinsku nebo hřbitov z první světové války v Polsku,“ uvedl Kindl.

Titul Evropské dědictví oslavující společné evropské ideály, hodnoty a historii získalo muzeum za prezentaci tisíce let duchovní kultury na Moravě. Experti ocenili jedinečnost Arcidiecézního muzea spočívající v rozsahu výstavních prostor, bohatství sbírek, i záměru prezentovat příběhy, které vypovídají o společně sdílených dějinách.

Pro Muzeum umění Olomouc, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí, je označení Evropské dědictví velkou poctou a možností pro intenzivnější využití turistického potenciálu památky. „Titul vnímáme jako potvrzení světové úrovně muzea a také jako podporu možností, které samotný objekt a expozice v něm mají. Jsme na tento titul pyšní, současně ho ale vnímáme jako velký závazek,“ komentoval událost ředitel Michal Soukup.

V českém národním kole bylo šest nominovaných. Do celoevropského kola vybrala porota složená ze zástupců ministerstva kultury, Národního památkového ústavu, Národního filmového archivu, Památníku národního písemnictví a Národního ústavu lidové kultury olomoucké muzeum a plzeňské Loosovy interiéry.

Muzeum umění Olomouc | Patří k nejvýznamnějším institucím svého druhu v České republice, a to nejen z hlediska počtu spravovaných sbírkových předmětů (cca 185 000), ale také po stránce odborného záběru a výstavního programu. Výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost představuje ve třech objektech: Arcidiecézní muzeum Olomouc (16 výstavních sálů a 300 uměleckých skvostů z 11. až 18. století, trezorové poklady olomouckých arcibiskupů, národní kulturní památka Přemyslovský hrad), Muzeum moderního umění (výtvarná kultura 20. a 21. století v 5 výstavních sálech, dlouhodobé tematické expozice moderního umění, krátkodobé výstavy významných současných umělců z ČR i zahraničí) a Arcidiecézní muzeum Kroměříž (Správa, ochrana a prezentace sbírek Arcibiskupského zámku v Kroměříži, které se řadí k nejhodnotnějším kolekcím svého druhu ve světovém měřítku).