Artalk.cz

Hlasujte o ceně Osobnost roku 2012

Cena Osobnost roku bude letos udělována již pojedenácté. O hlavní ceně rozhoduje desetičlenná odborná porota, artalk.cz vedle toho udělí cenu čtenářů. Své hlasy posílejte na adresu redakce.

Obr1-blacksquare_malevich

Cena je oceněním nejvýznamnějších uměleckých počinů za uplynulý rok. Je určena pro žijící výtvarné umělce (nebo též dvojice či skupiny, pokud tvoří jeden tvůrčí subjekt; zároveň může být udělena také in memoriam v případě, že výtvarník zemřel v daném roce) a je udělována za výstavu, monografii, konkrétní dílo či realizaci. Členy poroty letošního ročníku jsou: Radek Horáček, Ondřej Chrobák, Magdaléna Juříková, Tomáš Knoflíček, Rostislav Koryčánek, Lenka Lindaurová, Pavlína Morganová, Marek Pokorný, Hana Rousová a Petr Vaňous.

Z širšího výběru více než čtyřiceti jmen navržených organizátory ceny a jednotlivými porotci byl na základě hlasování připraven seznam 19 finalistů (pro se musela vyslovit alespoň polovina poroty). Z nich pak každý porotce vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech. Výsledky hlasování poroty budou oznámeny v pondělí 21. ledna, slavnostní ceremoniál s předáním ceny se uskuteční v únoru.

Čtenáři artalku mohou hlasovat, jak pro umělce vybrané porotci, tak přidávat své vlastní nominace. Každý účastník může hlasovat pro 5 jmen, mezi která rozdělí od 5 do 1 bodu. Vítězem čtenářské ankety se stane ten, kdo v konečném součtu získá nejvíce bodů. Své hlasy zasílejte na adresu info@artalk.cz do neděle 20. ledna.

Josef Bolf za výstavy v Paříži (zde) a v Chodovské tvrzi / spolu s Tomášem Džadoněm (zde) a za knihu Mondschein (zde)

Jiří Franta a David Böhm za výstavy v Galerii Jiří Švestka (zde), v Moravské galerii (zde) a za prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého (zde)

Petra Herotová za výstavu v Domě umění v Českých Budějovicích (zde)

Vladimír Houdek za výstavu v Karlín Studios a za prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého (zde)

Ivan Kafka za výstavu v galerii v Roudnici nad Labem (zde)

Krištof Kintera za výstavu v Městské knihovně / GHMP (zde, zde)

Stanislav Kolíbal za výstavy v Galerii Zdeňka Sklenáře (zde) a v Jízdárně Pražského hradu (zde)

František Kowolowski za výstavu v Domě umění v Ostravě (zde)

Dominik Lang za výstavu ve Veletržním paláci (zde) a v Drážďanech

Richard Loskot za výstavy v Domě umění města Brna, v Domě U Zlatého prstenu / GHMP (zde) a za prezentaci ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého (zde)

Jan Merta za výstavu v Galerii Václava Špály (zde)

Pavel Mrkus za výstavu v Domě Pánů z Kunštátu / DUMB (zde)

Jaromír Novotný za výstavu na Staroměstské radnici / GHMP (zde)

Rafani za výstavu v Domě umění města Brna (zde)

Pavla Sceranková za výstavy v Galerii Drdová (zde), galerii ve Zlíně a v OFF/FORMAT v Brně

Pavel Sterec za výstavu v Moravské galerii (zde)

Kateřina Šedá za výstavy v Lucernu (zde), ve Valašském Meziříčí (zde, zde) a v galerii OFF/FORMAT v Brně (zde)

Adriena Šimotová za výstavu ve White Gallery (zde)

Martin Zet za účast ne Berlínském Bienále (zde)

_______________

Cena vznikla v roce 2002 a zprvu byla spojena s časopisem PARS vydávaným Galerií Klatovy/Klenová a Zámkem Týnec. Pořadí určovaly body, přidělované širokou obcí volitelů z řad historiků umění a výtvarných kritiků. Od roku 2010 cenu společně pořádají GAVU Cheb, časopis Art+Antiques a artalk.cz. Cena – v narážce na jednu z ikon moderního umění a zároveň na logo artalku – má od roku 2010 podobu originálního výtvarného artefaktu na téma „černý čtverec“, který vytvoří držitel ceny z předchozího roku. Dosavadními držiteli jsou: 2011 / Krištof Kintera; 2010 / Josef Bolf; 2009 / Jan Merta; 2008 / Rafani; 2007 / Jiři Kovanda; 2006 / Pavel Brázda; 2005 / Jan Merta; 2004 / František Skála; 2003 / Kamera Skura; 2002 / Jiří Sopko.

Fotografie z předání cenu Josefu Bolfovi (zde) a Krištofovi Kinterovi (zde)