Artalk.cz

Muzeum umění Olomouc

Patří k nejvýznamnějším institucím svého druhu v České republice, a to nejen z hlediska počtu spravovaných sbírkových předmětů (cca 185 000), ale také po stránce odborného záběru a výstavního programu. Výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost představuje ve třech objektech: Arcidiecézní muzeum Olomouc (16 výstavních sálů a 300 uměleckých skvostů z 11. až 18. století, trezorové poklady olomouckých arcibiskupů, národní kulturní památka Přemyslovský hrad), Muzeum moderního umění (výtvarná kultura 20. a 21. století v 5 výstavních sálech, dlouhodobé tematické expozice moderního umění, krátkodobé výstavy významných současných umělců z ČR i zahraničí) a Arcidiecézní muzeum Kroměříž (Správa, ochrana a prezentace sbírek Arcibiskupského zámku v Kroměříži, které se řadí k nejhodnotnějším kolekcím svého druhu ve světovém měřítku).

Boris Ondreička

Narozen 1969, je kurátor (TBA21, Vídeň), umělec, autor a zpěvák. V současnosti kurátoruje probíhající projekt Otázka vůle pro Nadaci otevřené společnosti v Bratislavě.

Jana Oravcová

Je historička umenia, kurátorka a umelecká kritička. Vyštudovala Vedu o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobila v Slovenskej národnej galérii, Sorosovom centre súčasného umenia / Nadácii - Centrum súčasného umenia, na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (Centrum výskumu - Sekcia vizuálnych a kultúrnych štúdií). V súčasnosti pracuje ako redaktorka časopisu Designum. Je autorkou publikácii Ekonómie tela v umeleckohistorických a teoretických diskurzoch (2011) a Mocné ženy alebo ženy moci? Vizuálna kultúra, reprezentácia, ideológia (2014).