Artalk.cz

BookVision 2023

BookVision 2023

Ateliér Knižní design Fakulty umění Ostravské univerzity pořádá již podruhé mezinárodní soutěž autorských knih pro studenty vysokých uměleckých škol a pedagogických fakult. Na vernisáži výstavy ve středu 24. 5. 2023 v 17 hodin v GAFU v Ostravě proběhne vyhlášení vítězných a oceněných prací. Výstava potrvá do 23. 6. 2023.

„Knih se jen tak nezbavíme.“ Citátem Umberta Eca by se dal shrnout druhý ročník mezinárodní studentské soutěže BookVision. Tento ročník zaznamenal výrazný (trojnásobný) nárůst přihlášených studentských prací i zapojení celkově (dvojnásobně) více škol z České republiky i ze zahraničí oproti minulému ročníku. Studenti přihlásili celkem 108 prací, z nichž odborná porota vybrala 62 prací pro společnou výstavu a také vítězné a další oceněné práce. Mimo české a slovenské školy se zapojili studenti z Polska, Ukrajiny, Belgie, Švýcarska a Španělska.

Zdá se, že i v současné době je pro mladou generaci kniha velmi aktuálním výtvarným prostředkem, který nachází své místo napříč obory, je vhodným výstupem pro umělce mnoha zaměření, jak dokládají i ateliéry, ze kterých studenti hlásili své práce. Kromě oborů zaměřených na grafický design, kresbu a ilustraci je studijní specializace účastníků mnohem rozmanitější a jejich studium zahrnuje obory, jako jsou např. fotografie, malířství, grafika, sochařství, video i performance.

Soutěž je zaměřena na kolektivní prezentaci autorských knih a dalších uměleckých knižních výstupů u nastupující generace s mezinárodním přesahem. Zároveň určitým způsobem zjišťuje aktuálnost autorské knihy a případný přechod média do digitální sféry. Z tohoto hlediska se ovšem v rámci soutěže jeví, že je kniha jako fyzický předmět u mladé generace stále upřednostňovanou podobou.

Julie Kačerovská

kurátorka výstavy

julie.kacerovska@osu.cz

+420 732 719 157

BookVision 2023

  1. 5. – 23. 6. 2023

Galerie Fakulty umění (GAFU)

Černá louka 3398, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Kurátorka: Julie Kačerovská

Grafický design: Jakub Konvica

Technické řešení: Marek Franz

Spolupráce: Ivo Sumec

www.bookvision.info

Výstava se koná pod záštitou Fakulty umění Ostravské univerzity a byla finančně podpořena Ministerstvem kultury ČR a statutárním městem Ostrava.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *