Artalk.cz

Odbory Guggenheimova muzea bojují za lepší platy

Před Guggenheimovým muzeem minulý čtvrtek demonstrovali jeho zaměstnanci a zaměstnankyně sdružení v odborech. Zvyšují tak povědomí o stávajících nízkých mzdách a problematických pracovních podmínkách.

Foto: Clay LeConey on Unsplash

U příležitosti slavnostního otevření dvou nových výstav se minulý čtvrtek večer před Guggenheimovým muzeem v New Yorku sešlo kolem 30 členů a členek odborového hnutí muzejního personálu. Mezi dvěma stovkami přítomných návštěvníků a návštěvnic – mimo jiné z řad patronů a patronek či sponzorů a sponzorek Guggenheimova muzea – vystavili transparenty a rozdávali letáčky upozorňující na aktuálně probíhající problematické smluvní jednání s vedením muzea.

„Jsme tady, protože chceme zvýšit povědomí veřejnosti a návštěvníků, a především umělecké komunity o tom, co se děje,“ řekla pro The Art Newspaper Maida Rosenstein, organizační ředitelka odborového svazu United Auto Workers (UAW) Local 2110, pod nějž odbor Guggenheimova muzea ustavený v roce 2021 spadá. Odbory, jež sdružují zhruba zhruba 140 zaměstnanců a zaměstnankyň napříč sektory kurátorství, restaurátorství, marketingu nebo vzdělávání, se před Guggenheimem sešly opět v pátek ráno, kdy probíhaly tiskové konference a prohlídky. „Bojujeme o naši první smlouvu. Vyjednávání trvají už něco málo přes rok,“ uvedla Nicolette Zoran, členka vyjednávacího výboru, která pracuje v muzeu jako Visitor Experience manažerka. „Vedení stále přichází s nízkými nabídkami platu, což je klíčové. Nájem nezaplatíte prestiží.“

Aktuální mzdový návrh muzea je podle Rosenstein „podprůměrný“, neodpovídá životním nákladům a nedosahuje ani výše, kterou svému personálu nabízejí mnohem menší instituce. Smlouva, kterou nyní Guggenheim svým zaměstnaným nabízí, počítá s celkovým zvýšením mezd o 9,75 % v průběhu čtyř let její platnosti. Oproti tomu ale odbory požadují minimální zvýšení o 16,5 %, navýšení platů pro konkrétní pozice a také přijetí kroků vedoucích k zajištění stabilnějších pracovních podmínek.

Jak již Artalk informoval, zaměstnancia zaměstnankyně amerických muzeí se do odborů začali ve velké míře sdružovat během pandemie koronaviru v návaznosti na zavírání muzejních institucí a s tím souvisejícím znejistěním pracovních úvazků. UAW je jedním z nejstarších amerických odborových svazů a v muzejním sektoru zásadním hráčem – v roce 2021 se do něj kromě personálu Guggenheimu přidali zaměstnanci a zaměstnankyně řady muzeí včetně Brooklynského muzea, Muzea současného umění v Los Angeles nebo Muzea výtvarného umění v Bostonu. V současné době svaz reprezentuje přes 1 500 pracujících z více než 20 institucí.

Dění v Guggenheimu navazuje na nedávný úspěch odborů Whitney Muzea, jimž se po více než roce vyjednávání s vedením provázeném demonstracemi při vernisážích nebo fundraisingovými akcemi podařilo na začátku března dosáhnout dohody a podepsat nové pracovní kontrakty. Zaměstnancům a zaměstnankyním se díky nim zvýší platy v průměru o 30 %, minimální mzda se ze současných 17 dolarů zvedne v průběhu tří let na 24 dolarů za hodinu a personál navíc dostane jednorázový bonus ve výši 1 000 dolarů. Zároveň dojde k výraznému rozšíření pracovních jistot a benefitů v oblasti zdravotní péče, pojištění nebo ochrany proti propuštění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *