Artalk.cz

TZ: Matěj Macháček v Galerii ETCETERA ART

Matěj Macháček / Sunset Archers / kurátoři: Miroslav Jiřele, Viktor Čech / Galerie Etcetera Art / Praha / 2. 3. – 17. 3. 2023

Výstava Matěje Macháčka, malíře a absolventa AVU v pražské ETCETERA ART může být pro návštěvníky až nečekaným setkáním s intenzitou barev a dvojznačné hry mezi křehkostí dálným východem inspirované techniky a až performativním vstupem autora samotného do imaginárních prostorů svých obrazů.

Okamžik napjatého soustředění, kdy tělo a mysl musí jednat v plné součinnosti. Zadržený dech, napnuté svaly a na cíl zaměřený pohled. Být jedno se svým cílem, ať již se děje kolem cokoliv. To je pozice lučištníka v onu krátkou chvíli před výstřelem, jak ji známe jak z řady scén klasického výtvarného umění, tak ze současné vizuální kultury a sportu.

Právě tento moment si ve svém cyklu maleb vzal za své Matěj Macháček. Monumentální formát tohoto souboru, v němž jako hlavní aktér vystupuje sám autor, je ve zvláštně ambivalentním vztahu s výtvarnou technikou, kterou používá. Čínskými technikami inspirovaná akvarelová malba je aplikovaná  do velkých ploch papíru a svými velmi intenzivními barevnými pigmenty až vyzařuje do svého okolí.

Rozlehlé plochy těchto obrazů jsou pro malíře nejen výjevy zinscenování sebe samého, když na nich vystupuje v řadě různých poloh mířícího lukostřelce, ale při bližším pohledu také barevnými krajinami, do nichž vstupuje se svou jemnou a intimní malířskou technikou, aby se podobně jako onen lukostřelec neomylně strefil do cílů své kompozice.

Viktor Čech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *