Artalk.cz

Artalk chystá nový web – pomozte nám jej realizovat

V roce 2023 oslaví česká redakce Artalku patnácté narozeniny a ta slovenská oslaví desáté výročí. Tato neuvěřitelná výročí bychom rádi oslavili novým webem. Pro internetový časopis, jakým je Artalk, je webové rozhraní naprosto zásadní. Jen díky němu si můžete přečíst minimálně čtyři nové články týdně a k tomu zhlédnout řadu fotoreportů z aktuálních výstav a akcí. Každý pracovní den pro vás, naše čtenářky a čtenáře, chystají obě redakce nový obsah, recenze, rozhovory, komentáře anebo zprávy o dění u nás i v zahraničí.

Tak jako pro mnoho kulturních institucí i pro Artalk znamenalo období pandemických opatření výzvu: Na jedné straně byli čtenáři a čtenářky odkázaní na obrazovky počítačů a mobilů namísto galerijních prostor, na straně druhé byly zavřené galerie a zrušené výstavy. Dokázali jsme si s tím poradit a začali jsme víc sledovat témata pracovních podmínek, které ovlivňují to, jaké umění vlastně potom v galeriích uvidíme.

Dlouhodobě se věnujeme tématům, která se jinde nevyskytují: kulturní politiky, status umělce a umělkyně, dekolonizace muzeí a restituce sbírkových předmětů, věnujeme se etice v otázkách vystavování a vedení českých i slovenských výstavních institucí. Na stránkách Artalku proběhla velká část debat o proměnách Ceny Oskára Čepana i Ceny Jindřicha Chalupeckého, diskuse kolem vedení české i slovenské národní galerie, ale i jednotlivých kauz. Paralelně – a nutno dodat statisticky daleko více – sledujeme dění na výtvarné umělecké scéně: přinášíme recenze výstav v malých i velkých galeriích, sledujeme dění v uměleckých centrech (Bratislava, Praha, Brno, Košice) i regionech, díváme se, co zajímavého se děje v zahraničí.

Návrh grafické identity Artalku, autory jsou Josefína Karlíková a Matěj Vojtuš. Na stránku kampaně na webu darujme.cz se dostanete po rozkliknutí obrázku.

Informace a názory z Artalku čerpá mnoho pedagožek a pedagogů, k orientaci slouží také některým veřejnoprávním i nezávislým mediím. Informace o aktuálním dění z něj čerpají studující vysokých uměleckých škol, profesionálové z institucí, ale i nezávislé kurátorky a kurátoři či sami umělci a umělkyně. A to vše bylo od počátku, stále je a bude zdarma pro všechny, které současné výtvarné umění zajímá.

Příjmy Artalku pokrývá ze dvou třetin grantová podpora – jednak z Ministerstva kultury ČR, jednak od Statutárního města Brna a jeho odboru kultury a v případě slovenské redakce pak hlavně od Fondu na podporu umenia. Z poslední třetiny se jedná o příjmy z inzerce a mediální spolupráce. Doposud jsme se soustředili – s několika výjimkami – na velké instituce financované z rozpočtu měst a ministerstva, jedním slovem, veřejné kulturní instituce. To má samozřejmě velkou důležitost: Právě díky tomuto modelu financování můžeme zůstat nezávislí na soukromém sektoru a zejména trhu s uměním. Nezávislost, kterou nám toto nastavení dává, nám dovoluje stavět naši důvěryhodnost na nestrannosti: na Artalku nenajdete zaplacené články ani jiné skryté promo soukromých zájmů. Naopak, snažíme se, aby všechny texty, které zadává a produkuje redakce Artalku, vycházely z kritického myšlení. Autorky a autory textů oslovujeme právě podle toho, zda důvěřujeme jejich schopnosti kritického odstupu a hodnocení neovlivňovaného trhem, při pečlivé editaci klademe důraz na důslednou argumentaci osobních názorů.

Nechceme se vzdát toho, že autorkám a autorům za jejich práci také férově platíme – na jejich práci totiž Artalk stojí. Stejně tak se ale snažíme odměnit férově sami sebe, protože i to je součást etické komplexity v médiích. Redaktorky, „webař“, grafička s grafikem a všichni další spolupracující potřebují dobré podmínky proto, abychom si navzájem mohli důvěřovat ve věci nezávislosti a nestrannosti, výběru témat ke zpracování, editování a dalších části naší práce. Zdá se to možná jasné a logické, pravdou ale je, že s výdajovou stranou rozpočtu neustále musíme vyjednávat.

V potřebě nového webu nám nejde jen o redesign a novou grafickou podobu – jejímiž autory budou Josefína Karlíková a Matěj Vojtuš–, ale především o technologické „vnitřnosti“. Náš starý dobrý web Artalku pomalu odumírá zevnitř (tímto se také omlouváme za všechny problémy, které to způsobuje): občas nedoslýchá při vyhledávání, pak mu nefunguje zrak, když neukazuje anglické verze PDF Artalk revue, a jindy dokonce zapomene, že má některý článek vůbec publikovat. Ale samozřejmě chceme omladit také jeho vnější podobu a převléct jej do nového fresh kabátu.

Bohužel, celý nový web je pro náš rozpočet už příliš velké sousto: Pro přesun a správné naprogramování funkcí vyhledávání v našem víc než obřím archivu obrázků, tiskových zpráv a článků bude potřeba nejen čas, ale také peníze. Prosíme proto, pokud čtete Artalk pravidelně a rádi, zvažte, zda si můžete dovolit nás podpořit právě ve výzvě stavby nového webu. Darovací formulář najdete na našem webu v pravém sloupečku a na portálu darujme.cz, odkazy najdete také na našich sociálních sítích.

Z celého uměleckého :heart: vám za podporu děkujeme – vaše redakce Artalk CZ/SK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *