Artalk.cz

TZ: Festival Čekání proměny

Nikola Logosová, David Přílučík, Minh Duc Vu, Vojtěch Rada, Sveta Devyatkina, sustektecl (Adam Šustek, Vojtěch Tecl), Akolektiv Helmut (Oskar Helcel, Eliška Raiterová, Tomáš Blatný, Adam Kratochvíl), Lucie Králíková (Efemér květiny), Kateřina Vídenová, Savka Marenić, Sochařská pohotovost (Martin Šilhán) a Barbora Matysová / Festival Čekání proměny/ kurátorky: Lynda Zein, Eliška Málková / Praha / 15.9. – 15. 10. 2022

Festival Čekání proměny je uměleckým odrazem momentu změny na jihu Prahy. Umělecké intervence a živé umění, jako jsou divadlo, procházky, poutní hostina, workshopy a diskuse, vznikly v přímé reakci na lokalitu sídliště Libuš a Písnice. Do čtyř stanic metra C – Kačerov, Pankrác, Muzeum a na Nádraží Holešovice – proběhne vysílání příběhů z jihu v podobě uměleckých instalací.

Zahájení festivalu Čekání proměny bude 15. 9. – v 17h vernisáží ve vestibulu metra Muzeum (u vitrín “pod koněm”) a v 18h na platformě u OC Obzor na sídlišti Libuš (libušský Kamýk). Další program bude probíhat každou sobotu do 15. října.

Dlouho očekávaná a plánovaná výstavba metra D bude pro místo bezesporu přínosem. Přiblíží okraj města k jeho centru a zvýší přístupnost jižních částí. Se zlepšením dopravního spojení a zkrácením času a vzdálenosti se už paralelně množí plánované projekty. Konkrétní obrysy nové výstavby se vynořují s prvními vykopávkami zeminy.

Jaká změna je naplánována a jakou by si představovali obyvatele současného jihu? V rámci vybraných lokalit, sídlišť Libuš a Písnice, zkoumáme historii, abychom poznali nebo si připomněli příběhy a hodnoty místa. Jaké jsou naděje, očekávání a obavy místních? Otázky spojené s gentrifikací čtvrti, tedy s odchodem části lidí, visí ve vzduchu. Jak proměnit území a paralelně chránit původní obyvatele? Zajímají nás podmínky a možné dopady nebo i mantinely tohoto procesu. Díla a akce reflektují a navazují na existující stav vlastní vrstvou reality, pohledem zvenku zviditelňují vybrané příběhy a umožňují oslavu stávajícího místa v čase jeho proměny.

Festival je prostorově rozdělen na dvě části:

1/ umělecké intervence a akce na sídlištích Libuš a Písnice

2/ vysílání příběhů a dat do čtyř stanic metra C – Kačerov, Pankrác, Muzeum a na Nádraží Holešovice.

Část odehrávající se na jihu Prahy je sérií intervencí a akcí vytvořených pro obyvatele Libuše a Písnice. Současný stav místa je tím zakonzervován v uměleckém díle. Vzniká tak prostor pro decentralizaci umění, nový pohled na zamýšlený rozvoj a celoměstská platforma pro diskusi o tématice proměny města.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *