Artalk.cz

TZ: Bienále Ve věci umění / Křest antologie a promítání ukrajinského videoartu

TZ / Bienále Ve věci umění / Matter of Art / Křest antologie textů Měkká místa / 20.9. 2022 od 18h / Všeobecná fakultní nemocnice v Praze – Karlovo náměstí 502 / Praha 2

Solidarity Screening: Ukrainian video art in times of war / 21. 9. 2022, 19:00 / Planeta Za – Na Louži 937/7 / Praha

Bienále Ve věci umění 2022 pořádá solidární projekci ukrajinského videoartu a křtí obsáhlou antologii textů. 

Bienále Ve věci umění ve spolupráci s Kyjevským bienále pořádá ve středu 21. září 2022 v pražském prostoru Planeta Za promítání videoartu, které tvoří série nejnovějších děl ukrajinských umělců pohyblivého obrazu. V úterý 20. září bude v rámci bienále pokřtěna kniha Měkká místa, kterou vydává tranzit.cz k příležitosti bienále. Editory sborníku jsou kurátoři bienále Rado Ištok, Piotr Sikora, Rena Laru-an a Tereza Stejskalová (za tranzit.cz). Křest proběhne v areálu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se koná část probíhající bienálové výstavy.

Antologie textů k bienále Měkká místa

Publikace propojuje nové i starší eseje, rozhovory, povídky z různých oborů, oblastí a témat, které mapují prostor východní Evropy i jiných regionů. Příspěvky často začínají vyčerpáním – ať psychickým, kulturním, materiálním či ekonomickým – a následně zastávají strategickou pozici slabosti nebo měkkosti. Kniha vychází v české a anglické verzi a bude k dostání v lokálních distribucích knihkupectví ArtMap a Kosmas. Anglická verze vychází ve spolupráci s mezinárodním distributorem Spector Books. V rámci křtu v úterý 20. září bude možné publikaci na místě zakoupit se slevou 30 %.

Autoři*ky textů a intervencí

Hamja Ahsan, Giulia Loi, Gwendolyn Albert, Dorota Brázdovičová, Amanda Carneiro, Jana Krejcarová-Černá, Brenda Villanueva Fajardo, Robert Gabris, Jana Horváthová, Ábel Ravasz, Ramon Guillermo, Robin Hartanto Honggare, Filip Herza, Brigitta Isabella, Tarek Lakhrissi, Dorota Jagoda Michalska, Anna Remešová, Sráč Sam, Františka Schormová, Markéta Soukupová, Olúfẹ́mi O. Táíwò, Zai Xu

Facebooková událost
Detaily

Solidarity Screening: Ukrainian video art in times of war

Všechna díla byla vytvořena v posledních měsících a poskytují tak přehled o postupech umělců ve válečných podmínkách. Snímky jsou svědectvím o tom, kterak se běžný život lidí změnil doslova přes noc, kdy se miliony občanů staly oběťmi, diváky a účastníky totální války, humanitární krize, migrace a odboje. Filmy nám připomínají důležitost filmové tvorby v době krize a její nezbytnost pro zviditelnění násilí. Film se tak stává aktem odporu.

Veškerý výtěžek z promítání půjde ve prospěch podpory, která je organizována na pomoc členům umělecké a kulturní komunity na Ukrajině, kteří se ocitli v nouzi. Hlavním cílem iniciativy je poskytnout lidem žijícím v zemi okamžitou finanční pomoc v podmínkách dlouhotrvající války, okupace nebo přesídlení. Příspěvky bude možné darovat na místě v hotovosti nebo QR platbou.

Promítání představí díla Alisy Sizykh, Darii Molokoedové, Daryny Snizhko, Eugena Arlova, Liery Polianskové, Marie Matiashové, Tayi Kabaeva a dalších. Je součástí série projekcí, které jsou plánovány nebo již proběhly v Amsterdamu, Vídni, Rize, Kyjevě, Užhorodu a Malmö.

Kurátorem projekce je Serge Klymko, kurátor, organizátor a produkční kulturních akcí, výzkumník a publicista, který se posledních deset let věnuje průniku vizuálního a performativního umění a hudby. V posledních pěti letech ve spolupráci s širokou škálou umělců a teoretiků kurátoroval řadu kulturních a uměleckých projektů v Barceloně, Ženevě, Karlsruhe, Kyjevě, Praze, Tbilisi, ve Vídni a ve Varšavě. Serge je jedním z organizátorů Kyjevského bienále, mezinárodního fóra pro umění, vědění a politiku, které zahrnuje výstavy a diskusní platformy. Od začátku války založil ESI – Emergency Support Initiative, která má za bezprecedentních podmínek pomoci ukrajinské umělecké komunitě.

Facebooková událost
Detaily

 

Bienále Ve věci umění

  1. července – 23. října 2022 / Praha, Česká republika

O organizaci tranzit.cz

Organizace tranzit.cz je iniciativa pro současné umění a člen sítě tranzit.org. Kromě publikační činnosti se věnuje pořádání výstav, uměleckých rezidencí, diskusí a konferencí a podporuje vznik nových uměleckých projektů. Své aktivity rozvíjí na rámci ČR (Praha, severní Čechy) i v zahraničí. Jedním z témat, jimž se tranzit.cz dlouhodobě věnuje, je dostupnost kultury, jejíž zachování je jednou z podmínek pro rozvoj občanské společnosti. Pomáhá též rozvíjet aktivity umělců, kolektivů a organizací, kteří usilují o zpřístupnění kultury divákům a aktivním účastníkům z různých komunit, kteří si kulturní vyžití nebo vlastní tvorbu nemohou dovolit – ať už důvodu časových, nebo hmotných limitů (např. rodiče malých dětí). Od roku 2007 do roku 2017 byl tranzit.cz součástí projektu pražské galerie tranzitdisplay, v roce 2017 inicioval vznik kodexu Feministické (umělecké) instituce a v roce 2020 uspořádal v Praze první ročník bienále Ve věci umění / Matter of Art. Je také zakládajícím členem East Europe Biennial Alliance. Tranzit.cz publikoval monografie klíčových postav konceptuálního a performančního umění 60. až 90. let 20. století, v edici Navigace čtenářům představuje původní autorské texty a eseje vytvořené především umělci (jako např. Pavel Humhal, Jiří David), a také české překlady textů z oblasti kritické teorie, filozofie a umění (mj. Frantz Fanon, Bruno Latour, Marcel Duchamp, Didier Eribon, Chris Kraus, Hakim Bey, John Cage, David Graeber, Carla Lonzi, Nicolas Bourriaud ad.).

 

Odkazy:

www.matterof.art
www.instagram.com/biennale.matterof.art

www.facebook.com/biennale.matterof.art

www.twitter.com/matter_of_art

Pořadatel:

tranzit.cz

Ve spolupráci s:
Galerie hlavního města Prahy

Hlavní partner:
Nadace ERSTE

Za podpory:
Fondy EHP, Hlavní město Praha, Ministerstvo Kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky, Visegrad Fund, EUNIC Global, Goethe-Institut Česká republika, Česká centra, Francouzský institut v Praze, Městská část Praha 1, Městská část Praha 10

Partneři:

Akademie výtvarných umění v Praze, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze,

Joinmusic, Prague Art Week, Fotograf Festival

Kontakt pro média:

Max Dvořák

+420606381616

press@matterof.art

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *