Artalk.cz

Proběhne třetí ročník mezinárodní galerijní výměny SUMO Prague

Třetí ročník projektu mezinárodní galerijní výměny SUMO Prague 2022 přináší výstavy, performance a přednášky, které vzešly ze spolupráce se zahraničními partnery v oblasti současného umění.

SUMO Prague 2022 s podtitulem CO-EXIST se koná od 1. září do 14. října 2022 v Praze. Do projektu, zaměřeného na mezinárodní galerijní spolupráci a participaci, se letos zapojilo 12 pražských galerií, ve kterých se představí rozmanitý program zaměřený na nejaktuálnější tendence v současném umění. Zahájení přehlídky připadá na tři dny od čtvrtka 1. září do soboty 3. září, kdy se konají vernisáže a doprovodný program v jednotlivých výstavních prostorách.

 

Po dvou letech konání SUMO s podtitulem The Odd Year přichází organizátoři s novým názvem CO-EXIST. Letošní téma naznačuje proměnu vnímání nové přítomnosti a lidské vzájemnosti v kontextu nedávných a aktuálních událostí, které se také významně propsaly do umělecké tvorby. V rámci přehlídky se v prostorách participujících galerií uskuteční výstavy, performance, přednášky a další akce, které budou prezentovat díla jak etablovaných, tak mladých českých a zahraničních umělců*kyň.

Přehlídku zahájí vernisáže a doprovodný program, které začínají ve čtvrtek 1. září od 17:00 do 21:00 v galeriích Berlinskej model, City Surfer Office, Galerie 35m2, Kvalitář, Polansky, POP-UP Galerie AVU, Světova 1.

Dánskou galerii Sharp Projects zve do Prahy prostor 35m2. Výstava „Kompaktní. Čas. Omezení” (Compact.Time.Constraint.) zahrnuje sochy a sochařské instalace vycházející z rozměrů standardizovaného listu papíru formátu A4. Omezení formátu je aplikováno na bytosti nebo materiály, které na sebe berou různé podoby.

Galerie City Surfer Office zve na výstavu s názvem Soap Opera, kterou připravila ve spolupráci s Lotyšskou 427 Gallery. „Mýdlová opera“ mísí lehkost regenerovaných pop-upů Jānise Dzirniekse, dramatičnost organických povrchů Evity Vasiļjevy a klid performativních gest Darii Melnikové.

POP-UP Galerie AVU doplňuje rozmanitý program o spolupráci s Akademií výtvarných umění ve Vídni. Studenti ateliérů Socha a instalace a Umění ve veřejném prostoru ve výstavě Remember Teach Nature zkoumají význam přírody pro uměleckou tvorbu. Ve svých dílech se inspirovali návštěvami rakouských národních parků a rozhovory s vědci a správci parků.

Po čtyřech letech se vrací do Česka japonští umělci Atsuo Hukuda a Shuhei Fukuda s výstavou Monochrome, aby pro prostory galerie Kvalitář připravili společný projekt odkazující k jedné z tradic japonského umění apropriované do oblasti současného umění. Výstava vzniká ve spolupráci s japonskou galerií Concept Space, která umělce zastupuje.

Mezi dalšími umělci*kyněmi, kteří v Praze představí svou tvorbu, jsou také Rebekka Benzenberg (DE), Monika Grabuschnigg (AT), Constantin Hartenstein (DE), Eliška Konečná (CZ), Mary-Audrey Ramirez (LU). Jejich společnou výstavu připravuje kurátorka Anna Meinecke a berlínská galerie Anton Janizewski pro pražský prostor Berlinskej Model pod názvem Scary Good. Na přelomu září a října pak naváže výstava dvou dánských/grónských umělců, Martin Brandt Hansen (GL/DK) & Rasmus Lyberth (GL/DK) ve spolupráci se Salon 75 z Copenhagenu.

The Forest Song: All of Me Wants All of You je název výstavy, na které prezentuje galerie Polansky práci Siggi Sekira. Umělkyně původem z ukrajinské Oděsy, aktuálně žijící ve Vídni, se věnuje práci s keramickými sochami a kresbami. Sekira čerpá ze slovanské mytologie Wiener Werkstätten kolem roku 1900, sovětské avantgardy a přílivu západní popkultury po rozpadu Sovětského svazu. Výstavu doprovodí performance Danielle Pamp, která se koná v galerii ve čtvrtek 1. září od 20:00.

Ve spolupráci s Queer Spaces Network připravila Světova 1 výstavu Ennui. Její téma se zaměří na „zkušenost kapitalistické (post)modernity – to odcizení a anomii, které údajně zažívá tolik vysmívaná buržoazie“, které již na počátku 19. století artikuloval francouzský spisovatel Gustave Flaubert. Zúčastnění umělci*kyně –⁠ Veronika Čechmánková, Martin Dušek, František Felix, Tina Hrevušová, Alžběta Krchová, Olga Krykun, Marcela Putnová, Ezra Šimek, Denisa Štafanigová a Max Vajt –⁠ ve své tvorbě zkoumají další téma v rámci probíhajícího kurátorského výzkumu prostoru Světova 1 nazvaném „As we grow“. Součástí zahájení výstavy je performance, která proběhne ve čtvrtek v 17:00.

Doprovodný program a další vernisáže pokračují v pátek a sobotu 2. a 3. září od odpoledne až do večerních hodin.

V pátek 2. září se od 11:30 koná diskuze o aktuální institucionální praxi a budoucích strategiích uměleckého zprostředkování s názvem Give Me the Now, kterou iniciuje Lucie Drdova Gallery. Vystoupí nezávislý kurátor a autor Tevž Logar, Marta Kolakowska, galeristka a zakladatelka varšavské galerie Leto a Christian Siekmeier, galerista a zakladatel vídeňské galerie Exile. Diskuzi moderuje Jen Kratochvil, ředitel Kunsthalle Bratislava. Místem konání je Kunsthalle Praha.

Od 14:00 navazují komentované prohlídky výstav se startem v galerii Berlinskej Model, od 15:00 navazuje Polansky, od 16:00 Světova 1. V Centru pro současné umění Praha začne v 17:00 přednáška kurátora vídeňského Muzea moderního umění (mumok) Franze Thalmaira nazvaná From Collaboration to Contamination, která zkoumá umělecké fenomény, které v rámci současné vizuální kultury spojují různé, někdy protichůdné entity.

Druhý festivalový den se uskuteční vernisáž s performance k výstavě The Wind Swallowed My Words od 18:00 v hunt kastner. Performativní zahájení výstavy představí tvorbu multidisciplinárního umělce Adama Christensenena, který pracuje s textilem, videem, instalací a performancí. Prostřednictvím multimédií zprostředkovává emocionální i fyzické zážitky a buduje prostory či „jeviště“, kde se odehrává bolest, radost, paměť a identita. Paralelně galerie zahajuje ve svém project_room výstavu Kabinet miniatur a rozkoše brněnské umělkyně Natalie Perkof.

V sobotu 3. září navážou komentované prohlídky výstav od 13:00 v Kvalitáři, poté v 15:00 v City Surfer Office, v 15:45 v hunt kastner, v 16:30 v galerii 35m2 a v 17:15 v POP-UP Galerii AVU.

SUMO Prague se letos připojuje k prvnímu ročníku festivalu PRAGUE ART WEEK 22, který bude probíhat od 9. do 15. září. V rámci společného programu podpořili performance Luki Essender, kterou kurátorsky připravila Romana Drdová. Performance se koná 13. září od 18:00 na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla).

Výstavy poté budou pokračovat dle programu jednotlivých galerií a harmonogramu zveřejněném na  www.sumoprague.cz až do poloviny října.

Přehlídku umění zaměřenou na spolupráci se zahraničními partnery pod názvem SUMO Prague iniciuje Aliance galerií současného umění potřetí, respektive se jedná o pátý ročník. Cílem projektu je představit místnímu publiku nové formy současného umění. SUMO vytváří síť umělců, kurátorů, kritiků a dalších aktérů světové umělecké scény a rozvíjí mezinárodní spolupráci v oblasti její institucionální praxe.

VÝSTAVY

Berlinskej Model | Scary Good

Berlinskej Model | Curiosity as Helmsmen

hunt kastner | The Wind Swallowed My Words

hunt kastner | Kabinet miniatur a rozkoše / Cabinet of Miniatures and Delights

City Surfer Office | Soap Opera

Polansky | The Forest Song: All of Me Wants All of You

POP-UP Galerie AVU | Remember Teach Nature

Galerie 35m2 | Compact. Time. Constraint.

Kvalitář | Monochrome

Světova 1 | Ennui

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *