Artalk.cz

Nový památník válečným veteránům v Ostravě

Nový památník válečným veteránům v Ostravě

V pátek 1. 7. v 10.00 bude v parku Čs. letců v Ostravě slavnostně odhalen nový památník válečným veteránům v parku Československých letců. Autorkou realizace je sochařka Pavla Sceranková (*1980), na uměleckém řešení se podílel také spisovatel a básník Ondřej Buddeus (*1984). Oba autory spojuje působení na pražské Akademii výtvarných umění. Vítězný návrh památníku vzešel z veřejné soutěže vyhlášené Statutárním městem Ostrava v roce 2020. Památník reflektuje zkušenost českých veteránek a veteránů z misí Armády ČR především po roce 1989. 

„Chtěla jsem vytvořit takové místo paměti, do kterého může divák vstoupit a symbolicky v něm projít kus cesty společně s těmi, kteří nesou zkušenost války a jsou ochotni položit svůj život za hodnoty, které sdílí naše společenství,“ říká sochařka Pavla Sceranková. Nový památník sestává z instalace tří kuželových objektů, s nimiž návštěvník může pohybovat a měnit jejich polohu a význam kombinací slov. Texty umístěné na okruží se po setmění rozsvítí. Objekty jsou opatřeny nápisy ze slov válečných veteránů, jež zachycují jejich osobní zkušenost i kolektivní příběh. Divák má tak možnost symbolicky vstoupit do památníku jako dějiště veteránské zkušenosti.

Realizaci památníku předcházely rozhovory s válečnými veterány. Cenný zdroj pro práci s autentickými slovy veteránek a veteránů představoval také projekt Paměť vojáka – příběhy zahraničních operací řešený Vojenským historickým ústavem. „Snažili jsme se, aby výběr výrazů, obratů a motivů byl věcný, důstojný, s naprostým respektem k bojovnicím a bojovníkům, jejich příběhům a zkušenostem, vojenským i osobním hodnotám a abychom se – slovy jednoho z veteránů – nedopustili žádného ‘hraní na city’,“ dodává spisovatel Ondřej Buddeus.

Realizace památníku by nebyla možná bez cenného dlouhodobého dialogu s plk. Jaroslavem Hrabcem a jeho podpory, dále spolupráce s pracovnicemi magistrátu statutárního města Ostravy, především náměstkyní primátora Zuzanou Bajgarovou, dále Michaelou Kubalovou a Petrou Kopřivovou. Při přípravě památníku významně přispěli také architektky Jana Fischerová a Nikola Gronychová, grafičtí designéři Nikola a Richard Wilde, umělci Andrea Sobotková a Artur Magrot. Firmám KZ Prošek, Blue Beatle a Kamenoprůmyslovým závodům Šluknov, HQ Stav, Iktinos a jejich pracovníkům vděčí autoři za technickou a stavební realizaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *