Artalk.cz

2. června proběhne panelová diskuze s ministrem kultury


Jak tvořit v kultuře udržitelně? Panelová diskuze s ministrem kultury a kulturní obcí / hosté a hostky diskuze: Martin Baxa, Johana Lomová, Jozef Kovalčik a Petr Pola / Palác Akropolis / Praha / 2. 6. 2022 od 18:00

Česká kulturní scéna je robustní a plní nezastupitelnou společenskou roli. Leckdy ovšem navzdory podmínkám, ve kterých je realizována. Působíme ve vyčerpaném a setrvačném systému, jenž pro inovativní a společensky odpovědnou kulturu nevytváří vhodné prostředí již řadu let.

Pracovní skupina, složená ze zástupců a zástupkyň zřizované i nezřizované kultury, sepsala otevřený dopis ministru kultury, kterého tímto kulturní scéna pozvala k dialogu o tom, v jakých podmínkách dnes tvoříme, co všechno se změnilo s pandemií a jak můžeme společně vytvářet takovou kulturu, která bude udržitelná. Dopis podepsaly desítky osobností činných na poli české kultury, jednotlivci z velkých institucí, jako je Národní divadlo, Národní filmový archiv, Centrum experimentálního divadla, Společnost Jindřicha Chalupeckého, ale také z regionálních kulturních spolků, galerií a divadel či hudebních prostorů a knižních nakladatelství.

Společná diskuze s ministrem kultury Martinem Baxou, ředitelem slovenského Fondu na podporu umenia Jozefem Kovalčikem a odborníky a odbornicemi z různých kulturních odvětví se bude věnovat přenastavení strukturálního fungování a podpory směrem k udržitelnosti v kultuře (například v otázce grantových komisí a koncepce kulturních a kreativních průmyslů) a s tím také souvisejícímu tématu statusu umělce.

2. 6. 2022 od 18:00 v Paláci Akropolis
Hosté a hostky diskuze: Martin Baxa (ministr kultury), Johana Lomová (Spolek Skutek), Jozef Kovalčik (ředitel Fondu na podporu umenia na Slovensku) a Petr Pola (festival Malá inventura)
Moderují: Anna Remešová (Artalk) a Ivan Buraj (HaDivadlo)

Organizující instituce: Spolek Skutek, Artalk, Galerie Hraničář, GAMPA, HaDivadlo, PLATO Ostrava a Synth Library Praha

Diskuze je bez vstupného a bude streamovaná.

Komentáře

    • Tomáš Fassati

    Čeština se ocitá pod náporem nové slovotvorby, který zvládnou jen lidé s opravdu rozvinutou jazykovou inteligencí a to nejsme zdaleka všichni. Ten, kdo naivně používá patvar „hostka“ netuší, že existuje tvar hostek, takže ženský rod pro hosta je nutné hledat poněkud jinde, pokud nechceme otrávit a znepřátelit si celou jazykově vnímavou část české veřejnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *