TZ: Dan Zollmann v GASK a v arto.to galerii v Uhelném mlýně

Dan Zollmann / MINJAN / kurátorky: Andrea Hoffman Nečasová, Vanda Skálová / Galerie Středočeského kraje / Kutná Hora / arto.to galerie v Uhelném mlýně / 8. 5. – 28. 8. 2022

Galerie Středočeského kraje GASK a galerie arto.to v Uhelném mlýně otvírají společnou výstavu MINJAN vlámského fotografa Dana Zollmanna, která dovolí návštěvníkům nahlédnout do jedinečného světa největší evropské ortodoxní židovské komunity v Antverpách. Jde o jakýsi „svět ve světě“, ve kterém velká část obyvatel stále zachovává původní tradice a pravidla a žije v určité uzavřenosti, stranou většinové západní společnosti. Výstava MINJAN je první zahraniční výstavou rodáka z Antverp Dana Zollmanna, který z místní židovské komunity pochází, a tak díky důvěrné znalosti prostředí, osob a zvyků dokáže podat neuvěřitelně osobité svědectví o běžném životě v ní. Smyslem výstavy je poukázat na téma respektu k jinakosti v dnešní globalizované společnosti – obzvlášť v kontextu událostí dnešní doby. Výstava MINJAN bude od 8. května k vidění v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře a od 15. května v Uhelném Mlýně v Libčicích nad Vltavou.

Termín „minjan“ pochází z hebrejštiny a označuje společenství deseti dospělých mužů, nejmenší možný počet, který je nutné shromáždit ke společné veřejné modlitbě. Minjan je zároveň název pro dvojici výstav fotografií belgického fotografa Dana Zollmanna, tichého kronikáře ortodoxní židovské komunity v Antverpách. A do třetice – Minjan je i titul nové knihy spisovatelky a novinářky Margot Vanderstraeten, autorky knižního bestselleru Mazl tov, vydaného v roce 2020 i v Čechách. Jedním z hrdinů nové knihy, kterou na konci května vydává opět nakladatelství Garamond, je právě fotograf Dan Zollmann.

Výstavní projekt MINJAN, který vznikl ve spolupráci s galerií arto.to v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, je rozdělen do dvou tematických celků. V Uhelném mlýně se představí téma kontrastů, vznikajících často jaksi mimochodem, pouhým vstupem viditelně odlišné tradice do kulis pulzujícího západního velkoměsta. V GASK to bude pohled zblízka do intimity rodiny, duchovního společenství, školy i života jednotlivce. Oba soubory vedou dialog o vizuální odlišnosti i setkávání, prolínání a vzájemném ovlivňování. Zároveň seznamují ve faktografické rovině se základními informacemi o historii, ale hlavně o současnosti komunity, jejíž příslušníci přišli do Antverp po druhé světové válce převážně ze střední a východní Evropy – z Polska, Ukrajiny, Maďarska i z Československa.

Kreslíř a grafik Jaromír Hárovník vytvořil pro výstavu pracovní list, který hravou formou seznamuje návštěvníky s některými důležitými pojmy židovské kultury a spojuje je s vystavenými fotografiemi. K výstavě obě galerie nabízejí také doprovodný program v podobě komentované prohlídky s Margot Vanderstraeten a s překladatelkou knihy do češtiny Radkou Smejkalovou a za přítomnosti autora fotografií Dana Zollmanna (v arto.to galerii v Uhelném mlýně v sobotu 11. června, 17 hod. a v GASK v Kutné Hoře v neděli 12. června, 16 hod.). Kniha Minjan bude za účasti autorky Margot Vanderstraeten, překladatelky Radky Smejkalové a vydavatele Petra Himmela (Garamond) představena na veletrhu Svět knihy v sobotu 11. června, 13 hod.

Nechte se (s)vést uměním!

 

GASK – Galerie Středočeského kraje sídlí v bývalé jezuitské koleji v Kutné Hoře. Je institucí zaměřenou svou sbírkou i výstavním programem na výtvarné umění 20. a 21. století.

 

Uhelný mlýn – klenot mezi industriály nedaleko Prahy, kde od roku 2016 působí arto.to galerie současného umění.