Artalk.cz

Vychází Artalk Revue 6: Komunity

Dnes vychází šesté číslo Artalk Revue, které editorsky připravila kurátorka a kulturní antropoložka Ivana Rumanová. Po těžbědiagnózestřetu, návratu a záměru se šestým klíčovým slovem stávají komunity. Tento název naznačuje téma letošní edice: tím je komunitní obrat a kolektivita na umělecké scéně. Texty vybrané do Artalk Revue 6 nemají zpochybnit potenciál komunitních postupů při experimentování s novými formami sdílení v rámci umění, ale spíše zprostředkovat kritický pohled na ně. Nelze tak ale učinit bez problematizování romantické nevinnosti, která tak často obklopuje komunitní umělecké strategie a dělá je nedotknutelnými.

Ivana Rumanová v editorialu píše: „Komunitný obrat nie je ničím novým, ale nedá sa prehliadnuť. Už niekoľko rokov intenzívne cirkuluje v umeleckej a kultúrnej produkcii ako univerzálny liek na kapitalistický tlak na individualizmus. Oproti súťaživosti trhu stavia spoluprácu. Namiesto produktivity vyzdvihuje zdieľanie a bezpodmienečné bytie spolu. Schopnosť sebaregenerácie namiesto nekonečného rastu. Organické zdola namiesto mriežkovo-centralistického zhora. Experimentuje s podobami nehierarchických štruktúr. Všetko by malo sedieť, ale z nejakého dôvodu nesedí. Výber textov pre Artalk Revue 6 je mojím pokusom pomenovať, aj pre seba samu, čo a prečo ma na komunitnom obrate umení tak provokuje, a to napriek tomu, že do veľkej miery zdieľam jeho východiská.“

Do šestého čísla Artalk Revue přispěli politolog Ondřej Slačálek, umělkyně a socioložka Kristína Országhová, výzkumný tým Realistická utópia Veľký Krtíš, socioložka Elisabeth Schimpfössl a teoretička Jodi Dean.

Na překladech pracovali: Ian Mikyska, Anna Žilková a Martin Makara

Jazykové korektury: Alfred LeMaitre, Veronika Svoradová a Jan Kovanda

Grafické zpracování PDF textů: Nela Klímová, Ester Mládenková (text Chcem sa pozrieť, ako žiješ)

Ilustrace: Dorota Brázdovičová

Všechny texty publikované v rámci Artalk Revue jsou k dispozici ke stažení ve formátu PDF ve slovenském/českém i anglickém jazyce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *