Artalk.cz

TZ: Zdeňka Saletová v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

Zdeňka Saletová / z – NIT – ra / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně / 9.11. 2021 – 27.2. 2022

Nová výstava v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně s podtitulem z – NIT – ra představí tvorbu zlínské rodačky Zdeňky Saletové. Vernisáž za přítomnosti autorky se uskuteční v úterý 9. listopadu v 17 hodin, večer doprovodí hudecká muzika Vizita.

Tvůrčí cesta Zdeňky Saletové (1980) je provázána se zlínskou výtvarnou scénou. Zlín je nejenom jejím rodištěm, zároveň jí při směřování k umění poskytl důležité zázemí pro tvůrčí rozvoj. V letech 2000 až 2003 zde studovala na Zlínské soukromé vyšší odborné škole umění a ve studiích pokračovala v Praze mezi lety 2003 až 2009 na Akademii výtvarných umění, kde prošla ateliéry Jana Koblasy, Miloše Šejna a Jindřicha Zeithammla.

V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně se jedná o její první samostatnou prezentaci. Výstava se zaměřuje především na tvorbu z posledních deseti let. Ta se vyznačuje vzácným citem pro kombinování nejrůznějších výtvarných technik a postupů. Vedle klasických sochařských materiálů se tak na výstavě objevují práce z papíru a na papíru, slepotisky, specificky pojaté malby, ale i další, méně tradiční formy jako jsou například vyšívané ilustrace.

I přes materiálovou pestrost je autorčino dílo vnitřně soudržné. Často se jedná o variace vybraného okruhu motivů. Patří k nim zejména kruhové obrazce, modlitby nebo také tvary schouleného embrya, které odkazují k obecnému principu zrodu. „Nelze opomenout ani inspiraci lidovou kulturou Slovácka. Ačkoliv autorka pobývá převážně v Praze, pravidelně se vrací do rodné oblasti, která jí přináší zajímavé tvůrčí impulsy. V uplynulých letech šlo například o lidové kroje, jejichž tvarové a koloristické bohatství převedla do svébytného jazyka prací na papíře, ale i do sádrových reliéfů a malířských kompozic.“ přibližuje kurátorka Pavlína Pyšná.

Výstava bude k vidění v 1. podlaží 14|15 BAŤOVA INSTITUTU do 27. 2. 2022. Zájemci jsou také zváni na komentovanou prohlídku s kurátorkou 14. prosince 2021 v 17.00. Více informací naleznete na www.galeriezlin.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *