Artalk.cz

TZ: Prezentace tvorby Josepha Nechvatala ve Vašulka Kitchen

Joseph Nechvatal / Immersion Into Noise Presentation / Vašulka Kitchen Brno, Malinovského nám. 2, Brno, vstup volný / 26. října 2021, 17:00

Multimediální americký umělec Joseph Nechvatal se od osmdesátých let 20. století zabývá počítačově asistovanou malbou, digitálním obrazem a animací a především vytvářením modelů počítačových virů, jejichž strategii, nepřátelské napadání hostitelského území, využívá v umělecké tvorbě jako prostředek subverzivní interpretace společenských a sociálních rámců. Prezentace autora v anglickém jazyce pro Vašulka Kitchen Brno je nazvaná podle poslední umělcovy knihy „Immersion Into Noise“ (v překladu Pohroužení se do hluku) a Joseph Nechvatal se v ní zaměří právě na využití počítačových virů v malbách a digitálních animacích na příkladu své nedávné výstavy Orlando et la tempête (v překladu Orlando a bouře), uspořádané v pařížské Galerii Richard na podzim 2020. Závěrem přehraje některé své noisové skladby z retrospektivního projektu Pentiments Selected Sound Works (1981-2021).

Joseph Nechvatal (1951) je americký umělec v současné době žijící v Paříži.  Získal doktorský titul v oblasti filozofie umění a nových technologií na University of Wales, konkrétně ve výzkumném ústavu zabývajícím se interaktivním uměním (The Center for Advanced Inquiry in the Interactive Arts, CAiiA). Od roku 1999 do roku 2014 učil v absolventském oddělení mfa na School of Visual Arts. V roce 2009 byla nakladatelstvím Edgewise Press vydána jeho kniha esejů: Towards an Immersive Intelligence: Esays on the Work of Art in the Age of Computer Technology and Virtual Reality (1993-2006). O dva roky později vydal v roce 2011 knihu Immersion Into Noise, kterou vydala University of Schiganly Publishing Office Michigan Library za spolupráce s publikační iniciativou Open Humanities Press. Ve spolupráci s nakladatelstvím Punctum Press vydal knihy Minóy (2014) a Destroyer of Naivetés (2015). V roce 2021 vydala laboratoř experimentální hudby a zvukového umění Pentiments kazetu jeho vybraných zvukových děl (Selected Sound Works, 1981–2021).

Na obrázku: Forest Murmurs of Groundless Orlando (2020), malba Josepha Nechvatala

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *