Artalk.cz

TZ: Patrik Hábl v V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře

Patrik Hábl / Obraz prostoru / kurátor Radek Wohlmuth / Dětská galerie Lapidárium v broumovském klášteře / Broumov / 18. 9. – 20. 11. 2021

V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře bude v pátek 17. září v 16 hodin zahájena výstava českého malíře a grafika Patrika Hábla Obraz prostoru. Výstava představí nejen Háblovy obrazy, ale též netradiční umístění malby v prostoru. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth. Výstava potrvá do 20. listopadu 2021. Na páteční vernisáži zazní slampoetry Anny Beaty Háblové.

Chcete-li zažít Dětskou galerii Lapidárium zase trochu jinak, nenechte si ujít výstavu jednoho z nejsledovanějších českých umělců střední generace Patrika Hábla (1975). Speciálně děti ocení „jiný“ formát výstavy, neboť její pojetí není tak svazující jako běžně zavěšené obrazy. „Výstava Patrika Hábla je o prolínání obrazu a prostoru, kdy jedno se tak trochu mění v druhé a naopak. Obraz tady může být sloupem, novou zdí nebo podlahou a galerie zase může vypadat jako součást obrazu. Je to hlavně o jiném prožitku a zkušenosti. Kdo ještě nepřešel přes obraz, nebo by si na obraz chtěl třeba lehnout, může si to na výstavě zkusit,“ říká kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Výstava, připravená speciálně pro Dětskou galerii Lapidárium, navazuje na malířovo dlouhodobé úsilí založené na překračování hranic tradičního závěsného obrazu, který ve výsledku vede k nečekanému prožívání malby. Tento malíř a grafik k dosažení osobního výrazu vynalézavě kombinuje vizuální přístupy jedné i druhé disciplíny do jediného celku, v němž ovšem neulpívá, ale dál jej rozvíjí. A stejně tak se snaží ve své tvorbě programově vymanit z dvojrozměrných limitů obrazu. Jeho výstava v prostorách barokně utvářené dientzenhoferovské stavby je toho důkazem. Malba tu na jednu stranu zůstává sama sebou, ale zároveň je také osvobozenou materií, ze které se skládá svět, takže do něj může intervenovat a měnit jeho parametry i podobu. Dostává se tak na úroveň vizuální hmoty, která modeluje nejen představy a asociace, ale zároveň i skutečný prostor, jenž se sám stává svého druhu obrazem, a tedy emocí. Vzhledem k tomu, že sdílené kvality architektury a malby člověka přesahují, je svým způsobem možné zažít pocit obrazu zevnitř, stejně jako prožít důvěrně známý prostor galerie trochu jinak.

„Výstava Obraz prostoru promění Dětskou galerii Lapidárium v jakési jiné prostory nebo situace, které bude moci návštěvník objevovat a vnímat ze tří celků. První sál umožní pohled na desetimetrovou krajinu, která diagonálně panoramaticky rozdělí prostor a uvede diváka do druhého sálu, kde budou centrálně pod klenbou triptychy asijských hor. Třetí sál otevírá velkoformátový svitek, kterým divák musí projít a fyzicky vstoupit do velkoformátového obrazu na podlaze, který symbolizuje město,“ komentuje svoji novou výstavu malíř Patrik Hábl.

Výstava Patrika Hábla naplňuje dlouhodobý koncept Dětské galerie Lapidárium, jímž je uvádět děti do světa umění pomocí neobvyklého výstavního formátu. Ten dětem umožňuje poznávat různé formy současného umění, výtvarných technik, vnímat aktuální společenská témata a dále vše rozvíjet pomocí doprovodných vzdělávacích programů, autorských workshopů a prohlídek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *