Artalk.cz

25. 8. od 18:00 / Artalk pořádá společně s Galerií Hraničář diskuzi o kreativních průmyslech

Ve středu 25. 8. od 18:00 proběhne v prostoru Galerie Hraničář v Ústí nad Labem diskuze o budoucnosti kulturních institucí a sociálních spolků v Ústeckém kraji, která bude živě streamovaná na Facebooku Artalku.

▸ Nejen krajinu čekají po skončení těžby v Ústeckém kraji velké změny. Na své se můžou těšit také různá odvětví kultury, umělci, umělkyně a kulturní pracovníci a pracovnice. V rámci Národního plánu obnovy bylo schváleno 8 miliard Kč na investice v kultuře, nad nimiž v současnost visí velký otazník, situace po pandemii zase předznamenává proměny v podpoře a uznání kulturních institucí.

▸ Už nestačí se jen soustředit na vlastní kulturní výkon, naopak je třeba dokázat, že kultura je také přínosem do HDP státu. Jednou z cest, jak zrychlit ekonomickou využitelnost kultury je pak podpora tzv. kreativních průmyslů. Různá inovační a kreativní centra porostou po celé republice jako houby po dešti, umíme si ale představit, jak promění kulturní krajinu a její aktéry? A jsou ekonomické tabulky těmi správnými argumenty pro existenci kulturních institucí?

▸ V rámci panelové diskuze, která se odehraje ve Veřejném sále Hraničář – jenž je zřizován spolkem zaštiťujícím novou síť tvůrčích center v Ústeckém kraji –, se zaměříme na budoucnost kultury a kreativních průmyslů. Bude nás zajímat samotný pojem „kulturně-kreativní průmysly“ a budeme se ptát, jak se propisuje do nové státní kulturní politiky na roky 2021–2025. Součástí bude také debata nad novou podobou práce, kterou forma inovačních hubů a start-upů přináší, a nad stavem kultury po krizi.

▸ Hosté:

Mirek Koranda (kulturní manažer, kreativni.uk)
Lucie Podrápská (projektová manažerka, ICUK)
Kateřina Smejkalová (politoložka, socioložka)
Maro Hajrapetjan (kurátorka, spoluzakladatelka Zahálky v Teplicích)

▸ Moderuje: Anna Remešová (šéfredaktorka @artalk.cz)

Diskuze je součástí akce KRAJINA NERŮSTU — umělecké soustředění na Ústecku a Mostecku 25.—29.8. 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *