Artalk.cz

6. 8. 2021 / LGBT Rights in Czechistan: Kvíz-performance + projekce filmu

LGBT Rights in Czechistan

Kvíz-performance

Daniyar Sabitov & Anatoly Chernoussov – Kok.team, Kazachstán

6.8. 2021 v 19h.

Artivist Lab, Hybernská 4, Praha 1

Jazyk: čeština, angličtina, ruština a kazašština

Popis: LGBT práva očima kazašských LGBT migrantů. Od čeho jsme utekli a k čemu jsme přišli.

Dani Sabitov (1986 ) a Anek Chernoussov (1984) patří mezi pionýry kazašské LGBTQ aktivistické scény, jež se začala formovat okolo roku 2014. V roce 2017 založili online platformu věnovanou tématice LGBTQ s názvem Kok.team. Tento web je nejen publikačním médiem, ale také virtuálním komunitním centrem, přinášející zprostředkovaný i autorský obsah pro tuto komunitu v jejich rodném jazyce. Ačkoliv Sabitov a Chernoussov nemají umělecké vzdělání, používají angažované umění jako jeden z nástrojů své aktivistické činnosti. V rámci těchto politických intervencí vtipně pracují také s vlastní sebeprezentací a nabouráváním kategorie ne/umělec, kdy vystupují jako umělkyně zaujímající k umění pragmatický přístup: “umění děláme, když nás o to někdo požádá nebo už není jiná možnost”. Poté co tvůrci Kok.teamu z bezpečnostních důvodů přesídlil do Prahy, vychází jeho obsah trojjazyčně.

artwork by Yevgeniy Fiks

Výstava byla vytvořena ve spolupráci s Prague Pride.

https://festival.praguepride.com/cs/program/program-d6/details/1/103

Na akci navazuje projekce  krátkého dokumentárního filmu Nicka Antipova a Barta Staszewského „NEŽILI JSME MARNÝ ŽIVOT“

Během protestů proti Alexandru Lukašenkovi a vládnoucímu režimu probíhajících v Bělorusku kráčí LGBT+ komunita po boku ostatních demonstrantů se společným přáním dočkat se změny ve své zemi. LGBT+ komunita vnímá politický obrat na nejvyšší úrovni jako první krok k inkluzivnější společnosti, v níž by získala bezpečnější prostor.

Film polsko-běloruské produkce vypráví příběh běloruských protestů očima LGBT+ aktivistů. Hlavní hrdinky Olja, Žeňa a Sveta zjišťují, jaké to je být LGBT+ v Bělorusku, a snaží se bojovat za rovná práva v zemi, ve které probíhá revoluce.

LGBT+ lidé čelí na protestech násilí a zneužívání při zatýkání, ale často se setkávají s nepochopením a nedostatkem uznání i od samotných účastníků pochodů. „Proč jste tady? Tohle není váš protest!“, slyší od ostatních jako reakci na duhové vlajky ve svých rukou.

Nick Antipov a Bart Staszewski ve svém dojemném dokumentu vyprávějí životní příběhy queer lidí v Bělorusku, kteří dostali šanci být vyslyšeni.

Projekce se koná v Hlavním sále v Kampusu Hybernská. Film je s anglickými titulky, 2021, 21 min.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *