Artalk.cz

Umělecká fakulta v Plzni otevře obor Environmentální design pro architekturu

Designem a architekturou se zdůrazněním vztahu člověka vůči přírodě se bude zabývat nový výtvarný ateliér, který se otevře od příštího akademického roku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Fakulta získala akreditaci pro bakalářský a navazující magisterský studijní ateliér Environmentální design pro architekturu. Garantem bude Zdeněk Fránek, který loni za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech získal ocenění Architekt roku 2020. Přihlášky lze podávat do poledne 16. srpna, v srpnu se uskuteční i přijímací řízení, sdělila dnes ČTK Lenka Thomayer Opatrná ze Sutnarky, jak si fakulta říká.

„Ve všech oblastech lidského působení, jako je kultura, průmysl, věda, školství, bydlení, sport, rekreace či gastronomie, je důležitá harmonie, respekt a udržitelnost našich vztahů s okolím. Tyto kvality budou studenti hledat a vyjadřovat skrze výrazové prostředky designu a architektury,“ uvedla. Studenti se budou orientovat na aktuální trendy a požadavky trhu.

Fránek působí na Sutnarce od října 2019, kdy vyučoval volitelný předmět v navazujícím magisterském studiu. Studenti zpracovávali témata jako mobilní dům, park v kampusu Západočeské univerzity nebo město budoucnosti. Nyní připravují studenti tohoto preinkubačního předmětu ve Slavonicích kampaň proti kácení stromů, která vyvrcholí prezentací na letním filmovém a hudebním festivalu Slavonice fest na začátku srpna.

„Interdisciplinární tvorba udržitelného designu se zaměří na témata, jako je ekologie krajiny, ekologie rostlin, biodiverzita, ochrana noční tmy, environmentální sociologie a další. Studenti by měli být schopni se účinně spojit s odborníky architekty, urbanisty, biology, botaniky, sociology, filozofy a dalšími, kteří svou vědeckou činností mohou mít vliv na jimi tvořený design prostředí,“ popsal zaměření nového ateliéru Fránek.

Sutnarka nabízí 22 ateliérů, kam chodí více než 700 studentů. Vedle klasických výtvarných oborů, jako jsou grafika, malba, socha a prostor či kov a šperk nabízí například také ateliér animace, fotografie, interaktivního designu, designu nábytku a interiéru, keramický, průmyslový či produktový design, grafický design a vizuální komunikaci, komiks a ilustrace pro děti či ateliér knihy a tvarování papíru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *