Artalk.cz

28. 7. / promítání filmu Agnés Varda Varda podle Agnés v kině Světozor

Režisérka, scenáristka, dokumentaristka. Jedna z předchůdkyň i klíčových osobností francouzské filmové Nové vlny. Experimentátorka. Těmito přívlastky lze doprovodit jméno Agnés Vardové, tvůrkyně řecko- francouzského původu, která svým dílem zásadním způsobem ovlivnila kinematografii druhé poloviny 20. století. Její filmový autoportrét nazvaný Varda podle Agnés představí 28. června od 20.30 ve velkém sále kina Světozor jako jedinou českou projekci společně platforma Fresh Eye, cyklus Dokumentární pondělí a projekt ArtMap. Snímek uvede krátkou uměleckou performancí výtvarná umělkyně Adéla Součková.

V roce 1955 představila Agnés Vardová svůj režijní debut, drama La Pointe courte (1955), které je dnes  pokládáno za předzvěst francouzské Nové vlny. Snímky této režisérky hraných filmů a osobitých dokumentů hned od počátku poutaly pozornost nejen vytříbenou vizuální stránkou, ale hlavně náměty,  jejichž zpracováním Vardová nabourávala některá sociální tabu týkající se například rodinných  a partnerských vztahů nebo ženské role ve společnosti.  

Ani desítky let od jejich vzniku filmy Agnés Vardové, jakými jsou např. Štěstí (1965) či Bez střechy a bez  zákona (1985) neztrácejí svou aktuálnost. „Vzpomínám si na společný rozhovor Agnes s režisérkou  a teoretičkou fotografie Susan Sontagovou, který proběhl na New York Film Festival na konci šedesátých  let. Obě během něho pojmenovávaly svůj zájem o prolínání dvou světů: politického světa, který se  v daných letech dostával do obýváků lidí cestou televizního vysílání, a života osobního. Sami víme, že toto  propojení je v dnešní době ještě mnohem intenzivnější,“ říká Diana Tabakov, výkonná ředitelka Dafilms.cz  a dramaturgyně Dokumentárního pondělí. 

Posledním dílem Agnés Vardové se stal její autoportrét – Varda podle Agnés (2019). Jeho jedinou českou  projekci budou diváci moci zhlédnout v pondělí 28. června od 20.30 ve velkém sále kina Světozor jako  součást filmového cyklu Kulturní války, v němž platforma Fresh Eye, cyklus Dokumentární pondělí  a projekt ArtMap společně představují portréty výjimečných osobností, které utvářely podobu vizuální  kultury 20. a 21. století 

Film bude promítán ve francouzském znění s anglickými titulky. Předcházet mu bude performance  vizuální umělkyně a v roce 2018 také finalistky Ceny Jindřicha Chalupeckého Adély Součkové. Vstupenky  na projekci je možné zakoupit přes online systém kina Světozor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *