Artalk.cz

TZ: PLATO provozuje nakladatelství Octopus Press

PLATO provozuje vlastní nakladatelství Octopus Press. Nové texty, překlady, obrazové materiály nebo nahrávky galerie postupně zveřejňuje na online platformě www.octopus-press.cz. Jako první byly publikovány příspěvky od kurátorky Nadji Argyropoulou, umělkyně Barbory Přidalové, filozofa a kurátora Paula B. Preciada a filozofa a sociologa Georga Simmela.

Příspěvky postupně publikované na online platformě nakladatelství www.octopus-press.cz jsou spjaty s pojmem a obrazem ruin. Octopus Press jako samostatná dramaturgická linka činnosti galerie v letošním roce tak doplňuje výstavní cyklus PLATO „Ó a ach, krása, ruina a strach“.

Na webu nakladatelství najdete například novou esej řecké kurátorky Nadji Argyropoulou o ruinách a paměti, překlad textu kritika a filozofa Paula B. Preciada „Notre-Dame – chrám Matky Boží v ruinách“ nebo video umělkyně Barbory Přidalové „Očista I a II“ realizované v ruinách bývalých městských jatek, budoucího sídla PLATO. Nakladatelství do tohoto kontextu zasadilo v českém překladu poprvé publikovanou esej Georga Simmela „Ruina“, kterou ilustracemi opatřil Ivo Škuta. PLATO, rovněž poprvé, publikuje i soubor tří unikátních fotografií ruin starověké Olympie z roku 1957 od sochaře Stanislava Kolíbala, které mohou objasnit jeho další tvůrčí směřování.

Galerie v průběhu roku zveřejní další nově vzniklé texty nebo překlady již publikovaných zahraničních příspěvků filozofky Karen Barad, básnířky Moniky Kubicové, umělce Václava Magida, klasika Gustava Flauberta nebo terapeuta Jakuba Černého. Pod značkou Octopus Press budou také vydávány video a audio záznamy a nahrávky, například premiéry dvou klavírních skladeb Petra Bakly nebo video platformy pro performativní umění Terén. Vizuálně se na projektu podílí Josse Pyl, který vytvořil nové logo Octopus Pressu, a autor webových stránek Tomáš Celizna.

PLATO tímto projektem navazuje na aktivity legendárního athénského nakladatelství a knihkupectví Octopus Press, kolem kterého se na konci 70. let formoval řecký underground. Se svolením jeho zakladatelů Chary Pelekanou a Teose Romvose PLATO pod stejným názvem obnovuje jeho nakladatelskou činnost.

Octopus Press získá v galerii prostor i pro fyzickou prezentaci vybraných příspěvků, a to na „ruinách“ probíhající výstavy Trypa, kterou PLATO legendárnímu řeckému knihkupectví a nakladatelství Octopus Press věnovalo. Offline prezentaci ostravského nakladatelství galerie spustí po ukončení výstavy, která trvá do 27. června.

Při procházení materiálů z archivu hlavních protagonistů výstavy Trypa jsme byly okouzlené řadou nadčasových textů, ilustrací či fotografií a přišly jsme s návrhem obnovit činnost Octopus Pressu, které sami zakladatelé označili za místo, kde se rodí a množí podivné nápady‘. Získaly jsme pocit, že spontaneita a živelnost s jakou příspěvky vznikaly by se ideálně měla propsat do celoročního cyklu věnovaného ruinám,“ doplňují autorky koncepce Octopus Pressu, kurátorky Daniela a Linda Dostálkovy.

PLATO je dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby současného (vizuálního) umění zprostředkovává od roku 2016, aniž by budovala vlastní sbírku. Působí na ploše téměř 5000 m² v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Jejím definitivním sídlem se stanou zrekonstruovaná památkově chráněná městská jatka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *