Artalk.cz

TZ: Of Walking in Ice ve Fotograf Gallery

Liam Gillick, Eva Koťátková, Wendelien van Oldenborgh, Katja Pratschke & Gusztáv Hámos, Max Vajt / Of Walking in Ice / kurátor: Jen Kratochvil / Fotograf Gallery / Praha / 28. 5.–25. 8. 2021

27. května ve Fotograf Gallery proběhne vernisáž skupinové výstavy Of Walking in Ice, pojmenovaná podle stejnojmenného románu Wernera Herzoga. Výstava nahlíží na město skrze sérii narativních filmů od skupiny mezinárodních umělců z mnohočetných historických, nedávných i současných perspektiv a ukazuje proměny vlivů urbanismu a architektury na jednotlivce a společnost. Výstava potrvá až do 25. srpna a její součástí je doprovodný program ve formě přednášky, procházky, zábavných her pro děti či výzvy s ekologickým podtextem.

Of Walking Walking in Ice (Chůze v ledu) je druhou výstavou z nové výstavní koncepce Fotograf Gallery. Ta výstavám poskytuje delší časový úsek pro prezentaci i doprovodný program, který odráží téma výstavy. Nový je také kurátorský tým galerie: Hana Buddeus, Vojtěch Märc, Tereza Rudolf a Jen Kratochvil. Kurátorem aktuální výstavy je Jen Kratochvil, který současně vede Kunsthalle Bratislava. Pro skupinovou výstavu, jež se zabývá městem jako sítí budov, spojnic, ale i vztahů, vybral díla umělců jako jsou Liam Gillick, Eva Koťátková, Wendelien van Oldenborgh, Katja Pratschke & Gusztáv Hámos či Max Vajt.

„Jako u každého organismu i zde jsou všechny základní funkce považované za samozřejmost, dokud se nezačnou zasekávat a projevovat známky stárnutí a únavy materiálu. Žádné město nestárne do krásy; nic mu neumožňuje trvale udržitelný výkon. Ale i na to si člověk zvykne. Stav neustále pokračujícího úpadku se stává stavem žití. Připomíná to chůzi po ledě. Každý krok je nutné dobře zvážit, abyste neuklouzli, abyste se neprobořili do neznáma pod hladinou,“ vysvětluje kurátor výstavy Jen Kratochvil.

Na výstavě v prostorách galerie v Jungmannově ulici bude k vidění např. snímek Hidden Cities od Katji Praschke & Gusztava Hámose. Jeho námětem jsou osobní pohledy na místo, jež nazýváme ‚městem‘. Město autoři pojímají jako živoucí organismus, odrážející společenské procesy a interakce, ekonomické vztahy, politické podmínky a osobní záležitosti. Ve městě jsou lidské vzpomínky, touhy a tragédie vyjadřovány nápisy a značkami vyrytými do domovních zdí a dlažby.

Eva Koťátková cyklus koláží In the Body of a Fish Out of Water. Název je doslovným odkazem na stav vykořenění, jinakosti nebo dysforie, jaký zažívají lidé konfrontovaní s převažujícími společenskými normami a konvenčními hodnotami. Nalezený materiál ze starých ilustrovaných encyklopedií nebo atlasů podmořského života vstupuje do dialogu s intervencemi kresbou, výstřižky nebo bizarními kombinacemi zdrojů.

Z českých zástupců se na výstavě dále představí Max Vajt, student fotografie na FAMU v ateliéru Hynka Alta. Ve své tvorbě se zaměřuje na tisky, videa, podcasty a videohry. Jeho dílo A Nation Was Born vzniklo na základě fascinace vzdělávacím simulátorem občanství vytvořeným s pomocí herního enginu v rámci nově zaváděného paralelního digitálního státu Estonsko. V Of Walking in Ice odhaluje tento stále pokračující projekt pouze své fragmenty, jako jsou prezentační video jako z vystřiženého z turistického veletrhu nebo němá sestříhaná verze čechovovského dramatu, v němž sledujeme osamoceného protagonistu na jeho sebereflexivní cestě herním prostředím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *