Artalk.cz

TZ: Vila Löw-Beer jako internát

Vila Löw-Beer jako středoškolský internát: výstava připomíná nedávnou historii vily

Galerie Celnice, areál Vily Löw-Beer v Brně / Muzeum Brněnska / 26. května – 14. listopadu 2021

Dívky v okně pokoje internátu, 1968

Galerie Celnice v zahradě Vily Löw-Beer v Brně hostí od 26. května do 14. listopadu 2021 výstavu Vila Löw-Beer: Internát s podtitulem Vzpomínky na domov mládeže. V secesní vile na Drobného 22 totiž fungoval v letech 1954-2012 domov mládeže. Výstava nyní představuje výsledky dvouletého výzkumu této etapy poválečné historie vily.

Za téměř šedesát let existence středoškolského internátu prošly dveřmi vily stovky mladých slečen a chlapců. Výstava se zaměřuje především na léta 1954-1993, kdy tu bydlely převážně studentky Střední školy uměleckých řemesel, ekonomických a průmyslových škol. Seznamuje tak veřejnost s doposud opomíjenou, ale podstatnou částí historie vily Löw-Beer. Studenti vilu obývali podstatně déle než její soukromí židovští majitelé, kteří před druhou světovou válkou kvůli nacistické hrozbě emigrovali. V roce 1954 se vila stala majetkem státu a byla zde zřízena pobočka Masarykova studentského domova.

Co znamenalo pro secesní vilu zřízení školského zařízení? Jaká pravidla byla na internátu nastavena? Jak ve vile plynul běžný život a jak studenti trávili volný čas? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší výstava založená na informacích získaných při rozhovorech s pamětníky. „Většinu informací a dobových fotografií se nám podařilo získat jen díky přímému kontaktu a rozhovorům s pamětníky. A nebylo jich málo, během dvou let jsme vedli rozhovory s více než sto narátory – což považuji za úžasné,“ uvedla autorka výstavy historička Jana Černá.

Na výstavě mohou návštěvníci vidět také dobové artefakty, například studentský liberální Nečasopis z konce 60. let, hodnocení studentek, které vychovatelky pravidelně psali jejich rodičům, nebo vyzkoušet psací stroj a napsat vzkaz na internátní nástěnku. Porevoluční éru domova mládeže, kdy zde po roce 1993 byli ubytováni pouze chlapci, přibližuje dokumentární film. Současně s otevřením výstavy vyšla stejnojmenná publikace s mnoha unikátními dobovými fotografiemi od pamětníků. Právě pro ně proběhne jako poděkování 17. července v zahradě vily velké setkání s kulturním programem, kam jsou však srdečně zváni i zájemci z řad veřejnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *