Artalk.cz

Německo vrátí Nigérii beninské bronzy, jež za kolonizace odvezli britští vojáci

Německo vrátí Nigérii takzvané beninské bronzy. Tisíce těchto artefaktů nevyčíslitelné hodnoty odvezli z někdejšího království Benin, jež se nacházelo na území dnešní Nigérie, v roce 1897 britští vojáci. Po aukcích se řada těchto předmětů ocitla v muzeích a sbírkách od Německa přes Spojené státy po Nový Zéland. Největší kolekce je v Britském muzeu v Londýně. Berlínské Etnologické muzeum má ve sbírkách 500 dotyčných předmětů, z nichž většinu tvoří bronzy. Vzhledem ke kulturnímu významu plastik, které jsou fakticky z mědi, železa či slonoviny, narůstá mezinárodní tlak na jejich navrácení na místo původu, napsal dnes zpravodajský server BBC.

„Chceme přispět k porozumění a smíření s potomky těch, jimž byly během kolonizace tyto kulturní poklady ukradeny,“ uvedla německá ministryně kultury Monika Grüttersová. První část uměleckých artefaktů se do Nigérie vydá v roce 2022, dodala.

Skotská Aberdeenská univerzita minulý měsíc oznámila, že vrátí beninský bronz, který získala v aukci roku 1957. Tu nyní nazvala „krajně nemorální“. Návrat sbírky beninských bronzů loni schválila i Francie.

Nigérie už pro beninské bronzy plánuje místo, vystavit je chce v budoucím muzeu západoafrického umění v metropoli státu Edo, které by mělo vzniknout do roku 2025. Na projektu se podílí Fond obnovy kulturního dědictví (LRT), Britské muzeum a architektonická firma Adjaye Associates.

Přes 900 beninských bronzů je v majetku Britského muzea. Vlivem hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) se instituce ocitla pod zesíleným tlakem, aby umělecké artefakty vrátila. Muzeum sdělilo BBC, že se bude na stálé expozici v Edo podílet. Neuvedlo ale kolik položek hodlá vrátit s tím, že „výběr předmětů vyplyne z diskuse s nigerijskými kolegy“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *