Artalk.cz

Obraz Cirkus od Toyen se prodal v autorském rekordu za 79,56 mil. Kč

Obraz Cirkus od Toyen se dnes v aukci v pražském Mánesu prodal na sále za 65,75 milionu korun. ČTK to řekla Kateřina Sokolová z pořádající aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery. I s aukční přirážkou, která činí 21 procent, nový majitel za dílo zaplatí 79,56 milionu korun.

Jde o nový autorský rekord Toyen v aukčním prodeji. Obraz Cirkus byl namalován v roce 1925, pochází tak ze vzácného, sběratelsky velmi ceněného pařížského období. Vyvolávací cena obrazu byla 23 miliony korun. Dílo z 20. let se na trh vrátilo 20 let od svého prvního aukčního prodeje, v červnu 2001 byl vydražen za tehdy rekordních téměř 2,5 milionu korun.

Dnes obraz dražilo po telefonu pět zájemců, podle informací ČTK by měl zůstat u sběratele v Česku. Toyen dlouhodobě patří mezi nejdražší české autory a autorky. Obraz Spící byl v roce 2009 prvním dílem vydraženým na českých aukcích za více než 20 milionů korun. Loni se nejdražším dílem od Toyen prodaným v tuzemské aukci stal obraz Piková dáma, když se jeho cena dostala přes 78 milionů korun. Prodávala ho stejná aukční síň jako dnes.

Úspěchem aukce byla dražba dalšího díla Toyen pohlednicového formátu s titulem Sans Titre /Bez názvu (Hlava kočkovité šelmy) z období kolem roku 1955, jehož cena se vyšplhala z 680.000 korun na tři miliony korun. Obraz pocházel ze sbírky slavného zakladatele světového surrealistického hnutí André Bretona, od Toyen ho v 50. letech dostal osobně.

Na aukci se dnes nabízel také třeba obraz Jana Preislera Tři dívky v lese z roku 1906, který se dlouhá léta skrýval v soukromé pražské sbírce. Obraz reprezentuje vrchol evropského symbolismu, měl vyvolávací cenu 14,9 milionu korun, prodal se za více než 29 milionů korun včetně aukční přirážky. Obraz Alfonse Muchy Pohled do budoucnosti se vyvolával za 3,5 milionu korun a prodal se za 13,3 milionu včetně přirážky.

Pozornost sběratelů dnes vzbudila i díla Františka Kupky. Abstraktní kompozice z let 1930 až 1935 se vydražila přibližně za dvojnásobek vyvolávací ceny 2,5 milionu korun. Magická práce Cesta ticha známá v několika variantách se jako práce na papíře vyvolávala za 380.000 korun a prodala se za 762.500 korun. Několikanásobně převýšily vyvolávací ceny také drobné kresby ze sbírky mecenáše umění a továrníka Jindřicha Waldese.

Kupka je lídrem tuzemských aukcí, za desítky milionů se dnes prodávají jeho průkopnické abstraktní malby. V Česku je jeho nejdráže prodaným dílem v aukci od loňska obraz Divertimento II, za který kupec včetně aukční přirážky zaplatil při dražbě v Praze 90,24 milionu korun. Vyvolávací cena byla 30 milionů korun. V březnu se v londýnském aukčním domě Sotheby’s vydražil Kupkův obraz nazvaný Tryskání II (Le Jaillissement II) za 7,551.600 liber (230,8 milionu korun). Podle dostupných údajů se Tryskání II stalo nejdražším dílem českého původu prodaným v zahraniční aukci v posledních desetiletích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *