Artalk.cz

GHMP zpřístupnila informace k sochám ve veřejném prostoru

Data k uměleckým plastikám umístěným ve veřejném prostoru metropole zveřejnila Galerie hlavního města Prahy (GHMP) nově na městském portáluopendata.praha.eu. Informace ve formátu otevřených dat mohou dále využívat obyvatelé, instituce i soukromé firmy. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. GHMP již dříve zveřejnila katalog veřejných uměleckých děl nawebuk programu Umění pro město, jehož je galerie garantem.

„Díky katalogu a otevřeným datům šíříme povědomí o umění v pražských ulicích, kolem kterého lidé třeba denně chodí, ale dosud mu nevěnovali pozornost. V této komplikované době se navíc lidé můžou katalogem inspirovat a prozkoumat díky němu umění, od kterého nás teď, na rozdíl od klasických galerií, neoddělují žádné zavřené dveře,“ uvedla radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Katalog uměleckých děl, které obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou vidět v ulicích města, vytváří pracovníci Oddělení správy veřejné plastik GHMP. Podle vedoucí tohoto oddělení a kurátorky GHMP Marie Foltýnové je seznam děl na webu postupně doplňovaný o aktuální i archivní fotografie a o informace o jednotlivých sochách.

Umění pro město je program hlavního města, jehož cílem je finančně podporovat pořizování uměleckých děl na veřejná prostranství. Program schválilo minulé vedení Prahy, současné vedení nechalo jeho podmínky upravit. Podle dřívějšího vyjádření radní Třeštíkové se oproti původní verzi rozšířily možnosti, na co lze peníze čerpat. Z programu je tak možné financovat například dočasné umění v ulicích Prahy. Magistrát z programu Umění pro město dosud zaplatil například pořízení muralu, tedy velkoformátové malby na zdi, pro komunitní centrum Jablonecká v Praze 9 nebo vznik venkovní galerie na opěrných zdech nad stanicí metra Vltavská.

GHMP je městskou příspěvkovou organizací, která se věnuje sbírkové a výstavní činnosti. GHMP spravuje sedm objektů, jako jsou Domů U Kamenného zvonu, Dům fotografie, Colloredo-Mansfeldský palác nebo Bílkova vila, kde jsou k vidění výstavní expozice, zaměřené zejména na moderní a současné umění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *