Artalk.cz

Galerie moderního umění HK koupila loni díla za 4,5 mil. Kč

Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové vloni zakoupila do svých sbírek 214 uměleckých děl za více než 4,5 milionu korun. Nákup umožnila třímilionová dotace ministerstva kultury a příspěvek zřizovatele, kterým je Královéhradecký kraj, kraj uvolnil pro galerii 1,5 milionu korun. ČTK to dnes sdělili zástupci hradecké GMU. Galerie buduje novou Sbírku pohyblivého obrazu a Sbírku střední a východní Evropy.

„Akviziční činností se snažíme doplnit naše sbírky o důležité autorky a autory 90. a nultých let,“ řekl ČTK ředitel hradecké GMU František Zachoval.

Výběr děl byl v souladu s koncepcí sbírkotvorné činnosti vytvořenou novým vedením galerie v roce 2019. Od té doby galerie nakoupila díla současného českého umění za 8,5 milionu korun.

Koncepce definuje čtyři oblasti, na které se instituce v šestiletém období zaměří. Jde o české výtvarné umění od roku 1989 do současnosti, regionální tvorbu od roku 1989 do současnosti a dvě nově ustanovené sbírky, a to Sbírku pohyblivého obrazu a Sbírku střední a východní Evropy, mapující umění po roce 2000, uvedli zástupci GMU.

K nejvýznamnějším loňským akvizicím galerie patří například fotokoláž s názvem Fotoamputace/Fotoimplantace Veroniky Šrek Bromové z 90. let 20. století nebo práce Jana Šerýcha Black Sabbath / ABBA. Díla obou umělců obohatila sbírku českého výtvarného umění. Oblast regionální tvorby rozšířila díla jednoho z nejvýznamnějších umělců regionu v období generace 70. let Radoslava Pavlíčka a absolventky ateliéru Jiřího Sopka na Akademii výtvarných umění v Praze Petry Malinové.

Sbírka střední a východní Evropy se rozrostla o dílo Dalibora Bači CZ_SK_HU_D_PL ve tvaru československé vlajky z roku 1918-1938 a o práci Moskevský deník ze série sponkových koláží od Anny Daučíkové.

Sbírku pohyblivého obrazu, která má 22 inventárních čísel, doplnily například filmové experimenty Psychodrama a Rokle od Miloše Šejna a klipová videa z roku 2019 Moréna Rex a Skuzomeetzach od Marie Lukáčové, jedné z nejmladších autorek.

„Akvizice umožnily realizaci nové stálé expozice Posledních padesát let vytvořenou jedním z předních teoretiků současného českého umění Tomášem Pospyszilem. Nově získané prostorové objekty Jitky Svobodové pak doplňují stálou expozici Minulé století – dvacet osobností,“ uvedli zástupci hradecké GMU.

Galerie moderního umění v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově. Od roku 2008 má galerie ve své správě také dva soubory uměleckých děl, sbírku Galerie Vladimíra Preclíka a Křížovou cestu, což je cyklus sochařských děl přístupný ve volné přírodě nedaleko barokního Kuksu na Trutnovsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *