Artalk.cz

Moskva se chystá zničit stovky uměleckých ateliérů

Zhruba pět set obytných domů, ve kterých sídlí umělecké ateliéry, bude zničeno v rámci rozsáhlé rekonstrukce Moskvy. Podle klauzule dosavadní nájemní smlouvy nemohou po zbourání domu umělci žádat o náhradu ateliéru a s jejich přesídlením do nově vybudovaných čtvrtí se zatím nepočítá.

Demolice „Khrushchyovky“ v Moskvě. Zdroj: Wikipedia

Jak uvedl deník The Art Newspaper, více než sedm set umělců v Moskvě čelí vystěhování a zničení svých ateliérů. Město vlastní okolo tisíce podobných prostor, které se nachází v městské části „Khruschchyovka“, vybudovaných na začátku 60. let jako součást poválečné bytové zástavby v rámci sovětského programu na školení umělců. V současnosti je pronajímá Moskevskému svazu umělců (MUA).

Rozsáhlá rekonstrukce Moskvy plánovaná vládou počítá se zbouráním technicky nevyhovující poválečné zástavby a vybudováním nové části města. Podle deníku The Guardian se má přestěhovat zhruba deset procent obyvatel Moskvy, tedy 1,6 milionu občanů. Ambiciózní plán dosud nepočítá s náhradou ateliérů pro umělce. Ti na podzim minulého roku obdrželi rozhodnutí o vystěhování, a nebyla jim nabídnuta jiná alternativa jako stávajícím majitelům bytů. „Nájemní smlouva vypracovaná městem obsahuje klauzuli, že v případě zániku domu nemůže umělec požadovat náhradní prostory,“ uvedl pracovník moskevského MUA Jurij Kurshakov. „Nemluvíme jen o několika ateliérech, ale celých klastrech, které pravděpodobně zaniknou.“

První ateliéry, které mají být zbourány, jsou v pětipodlažní budově ve východní moskevské čtvrti Izmaylovo. Ve speciálně navržených prostorách z roku 1961 sídlí 14 umělců. „Bojujeme s touto nespravedlivou situací, neboť jsme připraveni o pracoviště,“ uvádí Denis Rudykh, který má v Izmaylovu ateliér přes deset let. „Bez ateliéru přestává být umělec umělcem,“ dodává.

Umělci vnímají vyjednávání MUA s radnicí jako pomalé a slabé. „Dostali jsme oznámení, že máme za dva měsíce opustit svůj ateliér, ačkoliv smlouva mezi MUA a vládou je platná do roku 2025,“ uvedl umělec Alexej Spirenkov, který sdílí svůj ateliér s manželkou. Unie jim sice nabídla alternativní prostor, ale tak malý, že se do něj téměř nevejdou. „Většina umělců navíc nemá kam jít a kde uložit svou práci,“ dodává. Podobně je na tom manželka nedávno zesnulého umělce Yaroslava Martynova, která nyní spravuje jeho ateliér a pozůstalost. „Unie se od problému vzdálila. Když jsme se poprvé dozvěděli o vystěhování, tak se s námi členové MUA spojili až o dva týdny později.“ Jak uvedl již zmíněný Jurij Kurshakov, je snaha MUA jednat s městem ztížená pandemickou situací covidu-19. „Udělali jsme vše, co je v našich silách, ale naše nástroje k ovlivnění situace jsou omezené,“ dodává Kurshakov.

V rámci rozsáhlé rekonstrukce plánuje vláda vystavět úplně novou část města. „První patra domů budou nebytová. Očekával bych, že město nabídne část těchto prostor umělcům. Zejména proto, že se staví dvakrát či třikrát více bytů, než bude zbořeno,“ dodává zástupce městské rady Dmitrij Baronovský. „Město očividně nepotřebuje umělce – nepřinášejí příjem do rozpočtu a je finančně nerentabilní jim poskytovat prostory,“ vyjádřil svou frustraci Baronovský. Moskevský starosta Sergej Sobyanin sice slíbil, že „na ulici nezůstanou žádní umělci“, poslankyně moskevské městské rady Yelena Yanchuk však označuje jeho sliby za prázdné a dodává, že její snaha upozornit na práva umělců byla dosud ignorována. Současná situace tak zůstává pro několik stovek moskevských umělců kritická.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *