Artalk.cz

Mexiko žádá Christie´s o zrušení pařížské dražby aztéckých děl

Mexiko vyzvalo aukční síň Christie´s, aby zrušila pařížskou dražbu uměleckých děl a předmětů pocházejících z dob civilizací Aztéků a Mayů. Christie´s plánuje prodat 33 děl v úterý 9. února, napsaly dnes světové agentury. Mexiko považuje artefakty z dob civilizací, jež žily na jeho území před příchodem evropských dobyvatelů, za neprodejné národní dědictví. Aukční dům výzvu nekomentoval.

„Archeologické artefakty z naší země jsou ve vlastnictví (mexického) národa (…) a tudíž s nimi nelze obchodovat,“ uvedl ředitel mexického státního archeologického ústavu Diego Prieto. Ústav již podal v Mexiku trestní oznámení a na jeho popud jedná o zrušení aukce také mexické ministerstvo zahraničí. Výlučné vlastnictví zakotvuje podle ústavu zákon z roku 1972.

Mexiko vyslovilo podobnou žádost také v roce 2019, kdy aukci předmětů dávných civilizacích pořádal francouzský dům Millon. Tehdy se však aukce navzdory požadavkům Mexika uskutečnila.

Podle archeologického ústavu nejsou tři předměty, jež mají být prodané v aukci, původní. Jedná se například o masku z Teotihuacánu, jejíž vyvolávací cena činí 550.000 euro.

Mexiko se v posledních letech snaží získat nazpět díla a starožitnosti z období civilizací, jež existovaly na jeho území před příjezdem španělských dobyvatelů v 16. století. V loňském roce mexičtí představitelé žádali o zápůjčky předmětů ze sbírek evropských muzeí. V mnoha případech však restaurátoři poukazují, že stav děl neumožňuje jejich návrat do Mexika. To je případ jednoho z nejznámějších artefaktů – vzácné a bohatě zdobené čelenky posledního aztéckého vládce Montezumy, kterou má ve sbírce vídeňské muzeum.

Mexiko si letos připomíná 500. výročí od zániku aztécké říše ze strany španělských dobyvatelů a 200. výročí nezávislosti. Mexiko k oběma výročím vloni chystalo velkou výstavu v hlavním městě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *