Artalk.cz

Laureátkou 11. ročníku Ceny Michala Ranného je Markéta Othová

Cena Michala Ranného oceňuje práci výtvarných umělců, která zásadním způsobem obohatila českou vizuální kultury a dokáže určovat nastupující generace umělců. Jako jedenáctou laureátku vybrala šestičlenná porota fotografku a grafičku Markétu Othovou.

Cenu Michala Ranného uděluje spolek Přátelé Moravské galerie ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně od roku 1999. V minulosti byli oceněni umělci Dalibor Chatrný, Miroslav Šnajdr, Stanislav Kolíbal, Jiří Kovanda, Vladimír Skrepl, Daniel Balabán, Václav Stratil, Marian Palla, Vladimír Kokolia a umělkyně Milena Dopitová. Markéta Othová se tak stala druhou ženou, která získala toto ocenění.

Odborná porota zvolila letošní laureátkou Markétu Othovou s tímto vyjádřením: „lo Markéty Othové se vyznačuje formální jednoduchostí a čistotou, prostřednictvím kterých umělkyně zachycuje a divákovi zprostředkovává silné momenty. Porota oceňuje především konzistentnost její tvorby a způsob, jakým pracuje s médiem fotografie a jakým se jí daří prozkoumávat hranice tohoto média. Laureátku považuje za výjimečnou osobnost nejen na české, ale i na evropské umělecké scéně. Tvorba Markéty Othové dokazuje, že fotografie je platným a stále současným uměleckým médiem.

Oficiální předání ceny včetně intervence do stálé expozice ART IS HERE proběhne v létě roku 2021.


Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *