Artalk.cz

TZ: Ohlédni se desetkrát v Galerii Závodný

Ohlédni se desetkrát / kurátorka: Vladimíra Brucháčková Závodná / Galerie Závodný / Mikulov / 14. 1. 2021 – 5. 3. 2021

„Ohlédni se desetkrát“ je unikátní skupinová výstava uspořádaná k výročí deseti let od otevření Galerie Závodný. Nabízí setkání s vybranými díly českých i zahraničních umělců, kteří s galerií na výstavních aktivitách spolupracovali.

Galerie Závodný se specializuje převážně na samostatné autorské výstavy, proto je velká skupinová výstava specifickým projektem. Můžeme se setkat s autory několika generací, hlavním kritériem byla možnost vystavované artefakty kombinovat a nezahltit výstavní prostor.

S odstupem času je zajímavé sledovat, jak se utvářel svébytný rukopis galerie, její vztah k segmentům umění, jež v minulosti nebyly v naší zemi na výsluní diváckého zájmu /myšlena především geometrická abstrakce a minimalismus/ i snahy o kontextuální mapování evropské umělecké scény.

Chtěli bychom své návštěvníky i klienty inspirovat. Inspirovat k hledání svého jedinečného osobního vkusu, k velkorysosti překročit hranice svého poznání i k odvaze nebýt omezen teritoriálními danostmi a jít vstříc novým zkušenostem, které mohou přicházet z nejrůznějších koutů světa. Uměli to již naši předkové, např. pan Vincenc Kramář, jehož sbírka je dnes nosnou částí expozice Národní galerie v Praze, především díky pracím P. Picassa, A.Rodina, A. Deraina, G. Braqua, G. Apollinaira, F. Kupky…

Na místě je také poděkování. Všem místním i zahraničním institucím, galeriím, fundacím a umělcům, kteří s námi v minulosti spolupracovali či spolupracují. Umění nepotřebuje každý člověk, ale ti, kteří si bez jeho přítomnosti neumí představit běžný život, zasluhují uznání. Děkujeme za to, že jste nás pomohli formovat a navedli nás k poznání sebe sama.

Kvůli pandemickým opatřením proběhne otevření výstavy bez vernisáže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *