Artalk.cz

15. 12. 2020 / On-line prezentace a diskuze Menna Agha, Lucia Allais: Nubia Still Exists

On-line prezentace a diskuze Menna Agha, Lucia Allais: Nubia Still Exists / Galerie VI PER / Praha / 15. 12. 2020 v 18:00

Galerie VI PER zve ke sledování on-line prezentací a diskuse, která se uskuteční 15. 12. 2020 od 18.00 přes platformu Zoom.  Meeting ID: 930 8454 1469, heslo: 008790.

V souvislosti s výstavou Vysoká přehrada: Moderní pyramida Aly Younis v Galerii VI PER nám Menna Agha a Lucia Allais představí svůj výzkum dopadů vybudování Vysoké asuánské přehrady na obyvatelstvo Núbie a na její archeologické dědictví. Během toho, čemu se dnes říká núbijský exodus, bylo na 120 000 Núbijců přesídleno do vzdálených, nově postavených sídel v Nové Núbii v Egyptě a v Nové Halfě v Súdánu. Ačkoli se vysídlení Núbijců uskutečnilo současně s přesunem mnoha starověkých chrámů, z nichž nejznámější jsou dva skalní chrámy z Abú Simbel, dostalo se mu nesrovnatelně méně mezinárodní pozornosti a finanční podpory.

Menna Agha, zástupkyně třetí generace Núbijců přesídlených egyptskou vládou kvůli stavbě Vysoké asuánské přehrady v 60. letech 20. století, se zaměřuje na trauma Núbijců, kteří přišli o své domovy i zemi, na následnou ztrátu matrilineálních struktur a na způsoby, kterými to vše ovlivnilo dnešní otázky spojené s prostorem a genderem. Výzkum Luciy Allais se zaměřuje na záchranu a ochranu památek před různými ničivými scénáři 20. století, a to včetně Mezinárodní kampaně UNESCO za záchranu památek Núbie v 60. letech. Ačkoli byla kampaň rámována rétorikou univerzalismu a světového dědictví, neoprostila se od složitosti tehdejší politiky studené války.

Moderuje Rado Ištok, kurátor výstavy Vysoká přehrada: Moderní pyramida

Menna Agha je núbijská architektka a badatelka, která žije v belgických Antverpách. V roce 2019 působila jako hostující odborná asistentka a postgraduální stipendistka oboru prostorové spravedlnosti na Oregonské univerzitě v USA. Vystudovala architekturu na Antverpské univerzitě a magisterský titul získala v oboru integrovaného designu se zaměřením na gender a design na Technické univerzitě v Kolíně nad Rýnem v Německu. Mezi její výzkumné zájmy patří otázky genderu, prostoru, území a vysídlení, o nichž pojednávají také její texty, jako např. „Nubia Still Exists: The Utility of the Nostalgic Space“, „Liminal Publics, Marginal Resistance“ či „Emotional Capital and Other Ontologies of the Architect“.

Lucia Allais je historička architektury a kritička designu, působící v New Yorku, USA. Je profesorkou na Graduate School of Architecture, Planning and Preservation na Kolumbijské univerzitě. V minulosti učila na Princetonské univerzitě historii a teorii architektury a pracovala jako architektka v Evropě i ve Spojených státech. Publikovala řadu článků o průsečících kultury, politiky a technologie. Její první kniha Designs of Destruction: The Making of International Monuments in the 20th Century (2018) byla vydána nakladatelstvím University of Chicago Press.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *