Artalk.cz

Bienále Ve věci umění pokračuje online programem, hlavní výstava skončila

Skončila výstava bienále Ve věci umění 2020, spojila mezinárodní současné umění s aktivitami pro místní komunity. Projekt pokračuje online programem.

Zahájení bienále, 21. 7. 2020. Foto: Tereza Havlínková

Výstava s podtitulem Pojď blíž se konala v Praze od 22. července do 15. listopadu 2020 a probíhala v pěti hlavních výstavních lokalitách (Galerie hl. m. Prahy v Městské knihovně, Pražská tržnice, Panorama Hotel Praha, piazzetta u OC DBK, podchod u nádraží Praha-Holešovice), vybrané události pak diváky zavedly i do dalších míst (Menza Strahov). Výstavu nevyhnutelně ovlivnila vládní opatření přijatá v souvislosti s koronavirem, v poslední fázi tak byla výstava pro veřejnost zcela uzavřena. I přes restrikce se z plánovaného programu bienále podařilo realizovat více než 80 událostí, některé jeho části se uskuteční v online prostoru. Druhý ročník bienále Ve věci umění proběhne v Praze v létě 2022.

Na výstavě se představilo více než 40 umělkyní a umělců z Česka, Německa, Velké Británie, Francie, USA, Indonésie, Vietnamu, Ukrajiny, Slovenska, Srbska, Slovinska, Litvy a z dalších zemí. Mezi vystavenými projekty byla mj. kontroverzní videoinstalace Labour jihoafrické filmařky a fotografky Candice Breitz, rozsáhlé nástěnné malby s autobiografickými queer náměty polského tvůrce Karola Radziszewského nebo film pracující s tematikou asistované reprodukce britské umělkyně Lucy Beech. Čtvrtina umělců připravila nová, tzv. „commissioned” díla přímo výstavu, mezi nimi také dvojice Isabela Grosseová a Jesper Alvaer. Jejich projekt Diváci bez uměleckého díla kombinoval prvky performance, instalace a konceptuální práce s lidskou pamětí. Vietnamský umělec Tuan Mami proměnil jednu z hal v Pražské tržnici na rozsáhlou instalaci spojenou s hostelem, v ČR poprvé byl na bienále uvedený cyklus Scenes from Western Culture islandského umělce Ragnara Kjartanssona. Ukrajinská umělkyně Anna Kravets pro bienále připravila původní autorskou podcastovou sérii Somebody There, kterou je možné streamovat online. V rámci projektu byla také publikována antologie textů Pojď blíž, která rozvíjí teoretický kontext celého projektu a je v prodeji ve standardní knižní distribuci přes ArtMap a Kosmas. Součástí programu bylo také rozsáhlé Veřejné slyšení ve věci imaginace Institutu úzkosti, které do prostoru studentské menzy Strahovských kolejí přivedlo desítky účastníků, kteří formou krátkých přednášek představili téma imaginace v komplexním souboru pohledů.

Audio záznam akce Veřejné slyšení Ve věci imaginace
Somebody There: podcast Anny Kravets (stream)

Komunitní aktivity a přesahy do veřejného prostoru

Součástí výstavy bylo také komunitní centrum Ateliér Mothers Artlovers v areálu Pražské tržnice v Holešivicích. Tvůrčí prostor pro rodiče s dětmi, přístupný zdarma, ukázal, jakou roli mohou umělecké instituce plnit ve vztahu s různými skupinami obyvatel města. Bienále také výrazně zasáhlo do veřejného prostoru – kolektivní nástěnná malba Všechnu moc imaginaci, jejíž vznik inicioval ukrajinský umělec Volodymyr Kuznetsov, se stala součástí struktury města a je k vidění v podchodu pro pěší u nádraží Praha-Holešovice.

Online program 

V rámci online programu bienále se v pátek 20. listopadu od 18.00 uskuteční živá diskuse Realismus včera a zítra o souvislostech užití a aktuálních funkcích realismu v umění. Diskuse proběhne formou živého streamu na facebookových profilech GHMP a bienále. Ve spolupráci s nevládními organizacemi ŽIVOT 90 a Slovo 21 organizátoři připravují ve formě videozáznamu novou podobu plánované akce Sdílené hlasy, která zpracovává neviděné příběhy starší generace.

Již v září se uskutečnila online konference sdružení East Europe Biennial Alliance (Aliance východoevropských bienále). Mezinárodní síť spřízněných projektů tvoří bienále Ve věci umění společně s polským Biennale Warszawa, ukrajinským Kyiv Biennial a maďarským OFF-Biennale Budapest. Skrze konferenci a další aktivity hledá aliance cestu k nalezení nového narativu východoevropského regionu a nové možnosti vzájemné spolupráce zdejších kulturních institucí.

Detaily k diskusi Realismus včera a zítra
Záznam online symposia East Europe Biennial Alliance

Budoucnost 

Organizátoři aktuálně pracují na koncepci druhého ročníku bienále, které bude zahájeno v průběhu června 2022 v Praze. V první polovině roku 2021 se pod hlavičkou bienále také uskuteční rozsáhlý mezinárodní festival zaměřený na umění performance, který je společným projektem mezinárodní platformy tranzit.org – sítě sesterských organizací tranzit.cz, které působí v Rakousku, Maďarsku, na Slovensku a v Rumunsku.

Bienále Ve věci umění je projekt iniciativy pro současné umění tranzit.cz, první ročník vznikal ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy. Hlavním partnerem tranzit.cz je nadace ERSTE Foundation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *