Artalk.cz

10. – 11. 11. 2020 / On-line konference Univerzitní galerie – Tradice, výstavní praxe a edukační potenciál

On-line konference Univerzitní galerie – Tradice, výstavní praxe a edukační potenciál / Katedra výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové / Hradec Králové / 10. – 11. 11. 2020

Katedra výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové si Vás dovoluje pozvat na online odbornou konferenci UNIVERZITNÍ GALERIE – TRADICE, VÝSTAVNÍ PRAXE A EDUKAČNÍ POTENCIÁL.

Vysoké umělecké školy a mnohé univerzity si postupně vybudovaly tradici galerií, v nichž dávají v současné době prostor k prezentaci nejen svým studentům uměleckých a umělecko-pedagogických oborů a jejich pedagogům, ale mnohdy také významným a inspirativním českým i zahraničním umělcům. Univerzitní galerie mají v systému kulturních institucí bezesporu unikátní postavení – do značné míry mají potenciál formovat a učit prezentaci vlastních děl nové generace výtvarných umělců. Každá z univerzitních galerií je unikátní – svým typem, formou výstav, prostorem, výstavní praxí i kurátorskou činností. Z odborného hlediska však nebyla doposud tomuto typu galerií a výstavních prostor věnována širší odborná pozornost.

Cílem konference je upozornit na význam univerzitních a vysokoškolských galerií jako prvotního prostoru, v němž se studenti uměleckých a výtvarně-pedagogických oborů učí prezentovat svá díla; zkouší, jak funguje galerijní provoz a jaká úskalí přináší kurátorská činnost; snaží se naučit, jak k těmto novým výzvám přistupovat. V rámci konference chceme otevřít odbornou diskuzi na téma vlastní koncepce a strategického plánování budoucího rozvoje těchto galerií, odborného kurátorského zajištění, které by mělo mít za úkol pozvednout prestiž těchto institucí a rozšířit záběr výstavního programu s ohledem na aktuální přístupy v tvorbě umění a jeho prezentaci. Doposud velmi málo víme o tom, jaká jsou kritéria na provoz univerzitních galerií, jaká je jejich tradice a jak je realizován jejich výstavní program. Není obecně známo, zda tento typ galerií naplňuje také edukační potenciál – především v případě galerií fungujících v rámci výtvarných oborů pedagogických fakult, jaký je podíl studentů na provozu konkrétních galerií a jaká je role kurátora v univerzitní galerii.

Budeme velmi rádi, když se k nám připojíte a společně s aktivními účastníky konference povedete diskuzi na téma budoucnosti univerzitních galerií.

Aktivní odkaz pro účast na konferenci: https://cesnet.zoom.us/j/96509311701

V případě dalších dotazů kontaktujte organizátory konference – unigalerie2020@gmail.com.

Za organizátory konference se na Vaši účast těší: Mgr. et Mgr. Klára Zářecká, Ph.D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *