Artalk.cz

3. 11. 2020 / Online přednášky Nashin Mahtani and Nabi Agzamov: Water (Architectures of Nature: 2020 Lecture Series)

On-line přednášky Nashin Mahtani and Nabi Agzamov: Water (Architectures of Nature: 2020 Lecture Series) / Galerie VI PER / Praha / 3. 11. 2020 od 10:00

Galerie VI PER zve ke sledování on-line přednášek. Ty budou probíhat od 10.00 přes Zoom na tomto odkaze: https://zoom.us/j/97023442814. Meeting ID: 970 2344 2814.

Architektury přírody

Se sílícími otázkami okolo klimatických změn a působení člověka v přírodě jsme se rozhodli zaměřit přednáškový cyklus v roce 2020 na související témata. Koncepci a výběr přednášejících připravil pro galerii VI PER filosof Lukáš Likavčan. V rámci cyklu s názvem Architektury přírody se uskuteční tři večery s příspěvky současných teoretiků architektury, pro něž Likavčan vybral jednotné téma: Jak do konstruování přírody promlouvá architektura. Půda. Voda. Les.
Druhý večer má společné téma: Voda. Příspěvky proběhnou on-line.

V 60. letech 20. století přišla skupina sovětských architektů jménem NER (Novij element raselenija) s myšlenkou uvažovat o městě jako o řece. Jejich vize byla výrazně infrastrukturní a metabolická a poukazovala na odlišnou budoucnost měst: na takovou, která je výsledkem logiky dynamických toků spíše než statických struktur. Jde o jeden z mnoha modelů rozdílného uvažování o architektuře a urbanismu odvíjejících se od druhého z přírodních živlů – vody. V této debatě se k nám připojí dva odborníci, jejichž zaměření na poli navrhování městských prostředí je úzce propojeno s řekami, moři, záplavami a dalšími modalitami vody. Kromě příkladů, jak vodní živel zásadním způsobem utváří městské struktury po celém světě a zasahuje do nich, budeme diskutovat i o tom, jaký má voda vliv na různá strategická opatření, způsoby řízení a územní jurisdikci.

Nabi Agzamov je expertem na odolnost měst a působí v moskevské společnosti Strelka KB. Studoval architekturu a urbanismus a v současné době pracuje na tvorbě udržitelnějšího a odolnějšího prostředí skrze posilování vztahů mezi vodou, ekologií a městy. V roce 2019 pracoval na hypotetickém návrhu projektu MERA, kterým předefinoval oblast Kaspického moře na základě primární logiky jeho jednotlivých rozvodí, dynamických vztahů, které nabízejí a vyžadují a kaskádových toků zdrojů, které utvářejí. Pracoval také v ateliéru urbanistiky a krajinné architektury SCAPE v New Yorku a byl spolutvůrcem návrhu výstavy „Ecological Citizens“ (Ekologičtí občané) pro pavilon USA na benátském bienále v roce 2018.

Nashin Mahtani je teoretičkou architektury a designérkou, která zkoumá souhru softwarové estetiky, správy založené na ekologii a společenských projevů, aby hájila environmentální spravedlnost. Je ředitelkou PetaBencana.id (Disaster Map Indonesia – „Mapa katastrof v Indonésii“). Vede zde multidisciplinární výzkumný tým působící v oblasti designu, který vyvíjí humanitární infrastruktury umožňující klimatickou adaptaci. Je také součástí výzkumného týmu MERA, sdružení badatelů vytvářejícího hypotetické návrhy nových svrchovaných vrstev řízení založených na ekologických systémech. Její práce sahá od aktivismu k designu a vzdělávání, přičemž propojuje disciplíny, jako jsou architektura, infrastruktura, politika, humanitarismus a aktivismus v oblasti designu.

Lukáš Likavčan se věnuje filosofii technologií, politické ekologii a teorii médií. Je studentem doktorského programu na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Absolvoval několik zahraničních stipendií, mj. na Strelka Institutu v Moskvě a na Polytechnic University v Honkongu. Pravidelně publikuje v ČR i v zahraničí, jako editor se podílel na přípravě knihy Mysl v terénu: Filosofický realismus v 21. století (AVU, Praha 2018). Jako kurátor připravil několik výstav, naposledy Civilizace na rozcestí: Strůjci vědecko-technické revoluce (Display a Futura, 2018–2019, spolukurátor Pavel Sterec).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *