Artalk.cz

Mwazulu Diyabanza dostal za demonstrativní krádež africké sochy pokutu

Aktivista původem z Konga dostal od francouzského soudu pokutu 1000 eur (27.297 korun) za pokus o krádež africké sochy z pařížského muzea, které vystavuje předměty z koloniální éry. Muž prohlašuje, že si do muzea jen přišel pro „majetek ukradený Africe“, uvedl server BBC.

Mwazulu Diyabanza v červnu sebral spolu se společníkem z muzea mimoevropského umění na nábřeží Branly čadskou pohřební sochu z 19. století. Třetí muž protestní akci streamoval na sociální sítě. Při odchodu z budovy byli zadrženi ostrahou.

Diyabanza žije ve Francii už 20 let a hlásí se k panafrickému hnutí, které tlačí na Francii, aby vrátila tisíce uměleckých artefaktů odvezených z někdejších afrických kolonií a Afričany odškodnila za otroctví.

„Je to velký vtip francouzské justice,“ řekl ke středečnímu rozhodnutí soudu o pokutě agentuře Reuters aktivista, který své akce označuje za politicky ospravedlnitelné. „Odvoláme se, abychom ukázali skutečnosti, které soudce zjevně pominul,“ oznámil.

Reuters připomíná, že Diyabanza čelí obvinění také v případu krádeže artefaktu z muzea v jihofrancouzském Marseille. Podobnou akci navíc podnikl také v Nizozemsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *