Artalk.cz

TZ: Adriena Šimotová

Adriena Šimotová / Mapování prostoru – Tělo kláštera (Hostinné) / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně / Zlín / 23. 9. – 1. 11. 2020

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve na novou výstavu Adriena Šimotová: Mapování prostoru – Tělo kláštera (Hostinné). Výstavu zahájí vernisáž v úterý 22. září 2020 v 17. hodin a k vidění bude v Grafickém kabinetu budovy 14 do 1. listopadu 2020. 

Opakované pracovní pobyty v prostorách bývalého františkánského kláštera v Hostinném v Podkrkonoší, které tam Adriena Šimotová absolvovala v osmdesátých letech minulého století, představují v rámci její tvůrčí cesty jedinečnou kapitolu. V klášterních celách tehdy pracovala a na neoficiálních výstavách v tamních chodbách a sálech také představovala svoji tehdejší tvorbu. Cyklus Mapování prostoru – Tělo kláštera z roku 1989 je věnován opuštěnému řeholnímu domu v Hostinném – klášterní komunita, která v něm působila, byla odsud v 50. roce násilně rozehnána. Tímto svým výtvarným cyklem frotáží chtěla autorka v naší paměti uchovat duchovní poselství tohoto společenství a poselství tradice, kterou zprostředkovávalo. Ve své tvorbě hledala tato poselství ve stopách, jež v prázdných prostorách zchátralého kláštera nacházela a zaznamenávala.

„V tvorbě Adrieny Šimotové dominuje haptické gesto spojené nejčastěji s dotýkáním lidského těla. Tato výstava však chce představit polohu jejího díla, v nichž obracela svou pozornost k neživým věcem.“ vysvětluje ředitel galerie Václav Mílek. V rámci cyklu Mapování prostoru – Tělo kláštera byly tím dotýkaným a otištěným prvky architektury a předměty, které zde nacházela. Stopy života komunity františkánů pro ni byly tím, prostřednictvím čeho se vztahovala k lidem, kteří tu byli před ní, dávno či velmi dávno před časem, v němž ona klášter navštívila.

„Cyklus Mapování prostoru – Tělo kláštera je v takto ucelené podobě vystavován poprvé po roce 1989, kdy byl prezentován v prostorách kláštera v Hostinném. Můžeme tak být v situaci, která je v něčem podobná situaci Adrieny Šimotové, když v bývalém františkánském klášteře díla vystavovaná vytvářela. Pro nás jsou v určitém smyslu také stopou či stopami.“ dodává kurátor výstavy Pavel Brunclík.

Výstava potrvá v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně od 23. září do 1. listopadu 2020. Veřejnost se může také zúčastnit komentovaných prohlídek 6. a 20. října 2020 vždy v 17.00. Více informací na www.galeriezlin.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *