Artalk.cz

TZ: Petr Malina

Petr Malina / Urban Structure / Galerie Petr Novotný / Praha / 8. 10. – 7. 11. 2020

Na předposlední letošní výstavě představuje v Galerii Petr Novotný své obrazy z posledních doby pražský malíř Petr Malina. Jeho jméno je s touto galerií spojeno již více než patnáct let, první výstavu v ní měl v roce 2004 a toto je zde jeho pátá výstava.

Petr Malina se narodil roku 1976 v Praze. V letech 1994 – 2001 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Jiřího Sopka a Jiřího Davida. Žije a pracuje v Praze.

Malina tvoří své převážně figurativní obrazy ve velkých tematických celcích. Na jeho první výstavě v této galerii v roce 2004 byl k vidění jeho cyklus Etretat, krajiny mořského pobřeží s občasnou lidskou postavou. Pod názvem Beuys se dívá poté představil svůj další dlouhodobý projekt, ve kterém zpracovával záznamy z návštěv výstav svých oblíbených autorů v evropských galeriích. Následovala výstava Story, cyklus obrazů, mající za téma krajinu, zejména městskou a člověka v ní. Na minulé výstavě, uskutečněné v roce 2015 pod názvem Z galerie do galerie, se vrátil ke svému oblíbenému tématu galerií a jejich návštěvníků. Aktuální výstava nabízí opět pohledy na městskou architekturu a postavy v městském prostředí, pozornost se však nyní soustředí na detaily městských struktur, na textury povrchu, plochy se zásahy graffiti, tagy, stickers a jinými projevy urbánních subkultur, opět většinou v konfrontaci s člověkem.

Autor k výstavě uvádí: „Základním prvkem série obrazů nazvaných „Urban structure“ je město a jeho struktura. Nicméně ne struktura města v jeho urbanistické podobě, ale řádově mnohem nižší a drobnější struktura. Obrazy jsou inspirované městskými zdmi, jejich strukturou – cihel, fasád, různých např. dřevěných stavebních stěn, všímají si těchto někdy až základních struktur, na kterých je naše městská realita postavena. Druhým výrazným prvkem je nová struktura, která do těchto fasád města zasahuje. To je graffiti, které je fenoménem posledních desítek let. Objevuje se většinou na periferii města, na velkých betonových plochách v okolí železnice nebo u větších městských dopravních staveb. Obojí je dočasné, struktura města se rychle mění, a stejně tak graffiti ještě větší rychlostí vzniká a zaniká. Obrazy jsou potom záznamem této struktury města, v jehož popředí se odehrávají naše každodenní příběhy.“

Petr Malina začal samostatně i společně vystavovat od roku 1996. Od té doby přesvědčil o svých kvalitách na více než 30 samostatných 70 kolektivních výstavách. Kurátory bývá často vybírán na prestižní přehlídky malby, sám bývá též organizátorem a kurátorem společných malířských prezentací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *