Artalk.cz

V Sotheby´s se budou dražit díla deseti českých umělců

Desítku českých současných umělců si vybrala do své listopadové aukce známá aukční síň Sotheby´s. Galerie Kodl jejich práce od 19. srpna do 1. září vystaví ve svých prostorách na Národní třídě. V Londýně se budou dražit obrazy Ondřeje Basjuka, Josefa Bolfa, Jana Kalába, Krištofa Kintery, Šárky Koudelové, Pasty Onera, Jana Pištěka, Miroslava Polácha, Jakuba Špaňhela a Lubomíra Typlta. ČTK o tom za Galerii Kodl informovala Terezie Kaslová.

Tuzemská aukční síň s třicetiletou tradicí se pod značkou Kodl Contemporary snaží o prezentaci současného českého umění a chce ho také zviditelňovat ve světě. V létě, kdy se nepořádají aukce umění, pořádá letní výtvarné salony mladých. Připravovaná výstava Výběr Kodl Contemporary pro Sotheby’s ukáže práce umělců, které londýnská aukční síň Sotheby’s zařadila do své online aukce s názvem 20th Century Art: A Different Perspective.

Obrazy poté poputují do sídla londýnské aukční síně. Tak velká kolekce českého mladého umění nebyla podle Kaslové dosud prezentována v žádné obdobně významné aukci Sotheby ́s .

Aukční síň Sotheby’s je jednou z nejstarších fungujících společností v oboru. Její předchůdkyně, Baker&Leigh, byla založena 11. března 1744. V současnosti má společnost 80 poboček ve 40 zemích.

Sotheby´s do svých aukcí občas zařazuje díla české avantgardy a moderny. V roce 2018 se v tamní dražbě prodal poválečný obraz české malířky Toyen za 393.000 liber bez provize (tehdy asi 11,27 milionu korun), tedy skoro za dvojnásobek odhadní ceny. Ta u obrazu nazvaného La nuit roule des cris činila 200.000 liber, tedy v přepočtu 5,7 milionu korun. Loni nabízela aukční síň kolekci středoevropského umění, na níž se prodal obraz Jana Kubíčka z roku 1989 za 20.000 liber (595.000 korun). Pasta Oner, jehož díl ose bude dražit i v nadcházející aukci, prodal obraz Pipe and Phone se vydražil za 16.250 liber (484.000 korun).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *