Artalk.cz

TZ: Interaktivní výstavu BLIK BLIK _ Digitální hřiště v plzeňském DEPO2015 navštívilo v polovině téměř 3 500 návštěvníků. Ohlasy jsou velmi pozitivní

Interaktivní výstavu BLIK BLIK _ Digitální hřiště v plzeňském DEPO2015 navštívilo v polovině téměř 3 500 návštěvníků. Ohlasy jsou velmi pozitivní / Plzeň / 3. 8. 2020

V Plzni dne 3. srpna 2020 – Digitální výstava BLIK BLIK _ Digitální hřiště, která v plzeňském DEPO2015 na ploše téměř 800 m2 nabízí malým i velkým návštěvníkům interaktivní videoinstalace, světelné a zvukové experimenty, laserové prolézačky, hry s UV světlem nebo obrovské světelné Člověče, nezlob se!, dospěla do své poloviny. Zatím ji navštívilo téměř 3 500 návštěvníků, jejichž ohlasy jsou velmi pozitivní. Výstava bude otevřena do 23. srpna. 

„Jsme velmi spokojení s tím, jaké výstava sklízí ohlasy. Baví to děti, mládež i dospělé. Navzdory tomu, že se chování návštěvníků kulturních akcí kvůli pandemii změnilo, samotnou výstavu denně navštíví 100-200 lidí, což jsou čísla, která nás vzhledem k našim původním očekáváním překvapila,” uvádí Jan Štěpán, programový ředitel DEPO2015 a koordinátor celé výstavy.

Jeho slova potvrzují i názory samotných návštěvníků. Například Martina pořadatelům napsala: „Dnes jsme se s Ondráškem byli podívat na vaší výstavě BLIK BLIK _ Digitální hřiště. Malej se na ní vyřádil tak, že hned po příchodu domů usnul. Celý druhý den mi o zážitcích z výstavy vyprávěl a prosil mě, ať tam jdeme znovu.“ A Adéla, které je 14 let, dodává: „Mysleli jsme si, že bude výstava určená jen pro úplně malé děti a o to větší bylo naše nadšení. Jako parta jsme se skvěle vyřádili. Ztratili jsme pojem o čase a ani minutu jsme se nenudili.“ Za starší generaci dodává pan Jindřich: „Hlídali jsme o prázdninách svá dvě vnoučata a přemýšleli jsme, jaký program vymyslet pro tak čiperné a hyperaktivní děti. Kamarádka nám poradila, ať je vezmeme na tuto výstavu do DEPO2015. Poslechli jsme její radu a bavili jsme se my i děti. Určitě doporučujeme.“

Čtrnáct instalací od našich předních i zahraničních studií a umělců zde ukazuje hravou zážitkovou formou možnosti současných světelných, projekčních a zvukových technologií. Název navazuje na každoroční úspěšný plzeňský festival světla BLIK BLIK, který se letos v březnu z důvodu koronavirové pandemie nemohl uskutečnit.

„Mám velkou radost z toho, že se nám i přes nestabilní situaci podařilo vytvořit něco nového a unikátního. V začátcích projektu jsme zkontaktovali všechny tvůrce, kteří spolupracovali na BLIK BLIK festivalu světla v minulých pěti letech. Řada z nich do toho s námi šla i za omezených podmínek s obrovským nadšením a s velkou chutí. Že to každého opravdu bavilo, potvrzuje i fakt, že se celá výstava podařila dokončit podle plánu a stihli jsme ji otevřít ve slíbeném termínu,“ uzavírá Jan Štěpán z DEPO2015.

Tématem interaktivní výstavy Digitální hřiště – BLIK BLIK, která je umístěna v zatemněné Autobusové hale, je hra se světlem a zvukem. Instalace si užijí jak děti, tak i jejich rodiče, kteří se přenesou do světa vizuálních experimentů, zvukových iluzí a světelné imaginace. Děti mohou objevovat pro ně nepoznané vjemy, které podnítí jejich představivost a nové zážitky.

Do realizace digitálního hřiště se zapojili domácí i zahraniční profesionálové světelného umění, jako např. INITI Playground, WroART, 3dsense nebo také studenti z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Návštěvníci mohou například hrou na piano tvořit audiovizuální obraz nadživotních velikostí, ovládat skálu či planetu světelným mečem, vytvářet světelné obrazy pomocí lidského pohybu a jinde se stanou zachránci planety Země. Příkladem dalších unikátních instalací je analogová psí bouda s digitálním obranářem uvnitř, laserová prolézačka, hry s UV světlem, světelné malování, nebo nezvykle velká a zářivá pocta hře Člověče, nezlob se!

Expozice Digitální hřiště – BLIK BLIK se stala spolu s prodlouženou výstavou Góóól součástí uceleného letního programu DEPOVLETU v areálu DEPO2015, který má za cíl podpořit lokální kulturu, komunitu a zejména umožnit opětovné setkávání diváků s umělci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *