Artalk.cz

17. 7. 2020 / Kino-pátek s diskuzí a komunitní večer: Architektura soužití

Kino-pátek s diskuzí a komunitní večer: Architektura soužití / PLATO Ostrava / Ostrava / 17. 7. 2020 v 19:00

Premiéra dokumentů Osada Bedřiška a Bellevue Di Monaco. Dokumenty o možnostech řešení sociální problematiky uvedou autoři Janek Rous a Karolína Kripnerová a Vojtěch Sigmund.

Program večera:
19 h debata s hosty z osady Bedřiška na zahradě
20 h projekce a diskuze s autory v kině
Osada Bedřiška
(2019, 45 min, v českém znění s anglickými titulky)

První díl dokumentárního seriálu představuje ostravskou osadu Bedřiška, která je dlouhodobě řazena k tzv. vyloučeným lokalitám. Bedřiška ovšem zdaleka nesplňuje charakteristiku vyloučené lokality, jak si je mnozí z nás představují. Lidé zde žijí rádi, osadu považují za svůj domov a společnými silami se snaží starat jak o vlastní domy, tak o veřejný prostor. Vzniklo zde například i komunitní centrum, kde obyvatelé připravují volnočasové aktivity pro děti, scházejí se zde a diskutují nastalé problémy. Postupem času se jejich úsilí stalo pozoruhodným příkladem občanského a komunitního aktivismu, díky kterému se podařilo vyjednat změny likvidačních plánů a prosadit naopak celkovou revitalizaci osady.

Bellevue di Monaco
(2019, 45 min, v německém znění s českými titulky)

Druhý díl je o projektu Bellevue di Monaco, který se nachází v několika domech v centru Mnichova. Domy měly být původně zbourány za účelem postavení luxusních bytů, záměr města však zvrátila skupina aktivistů guerillovou rekonstrukcí jednoho z bytů. Následná migrační krize roku 2015 podnítila zformování oficiálního družstva, složeného z několika stovek místních obyvatel, které si domy pronajalo a přetvořilo je na multifunkční centrum. Vedle kulturního centra s kavárnou se v domech nacházejí byty, kde bydlí jak původní obyvatelé, tak mladí uprchlíci. Místní komunita dobrovolnými vzdělávacími aktivitami pomáhá uprchlíkům se snazší integrací do společnosti a ti zas obohacují město o své životní příběhy, kulturu nebo tradiční jídlo, které vytvářejí specifickou identitu místa.
Koncepce: Karolína Kripnerová, Janek Rous, Vojtěch SigmundRežie: Janek Rous

Vstup na projekce je součástí vstupného do galerie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *