Artalk.cz

do 6. 9. / Moravská galerie vyhlašuje open call na nové akvizice ze všech odvětví designu

Moravská galerie spouští ojedinělou výzvu určenou mladým designérům i již známým osobnostem. Vyhlašuje open call na nové akvizice ze všech oblastí designu – na nákup uvolnila 2,5 milionu korun. Galerie tak chce podpořit designéry v kritickém období pandemie a zároveň rozšířit sbírky Uměleckoprůmyslového muzea. Díla mohou designéři přihlašovat do 6. 9. 2020, prezentována budou v říjnu 2020 na Designbloku.

OPEN CALL: AKVIZICE SOUČASNÉHO DESIGNU

Moravská galerie se připravuje na znovuotevření Uměleckoprůmyslového muzea s novou expozicí designu a rozhodla se netradičním způsobem rozšířit své sbírky.  V rámci veřejné výzvy oslovuje designéry působící v Česku, aby přihlásili svá díla – ta bude posuzovat nezávislá odborná porota, jež vybere akvizice v celkové hodnotě 2,5 milionu korun. Přihlásit se mohou designéři i designérská studia ze všech oblastí užitého umění – produktový design, móda, šperk, reklamní a produktová fotografie, grafický design, ilustrace a animace.  Jedinou podmínkou je, aby přihlášené dílo bylo vytvořeno po Sametové revoluci. Preferována budou díla s cenou do 150 tisíc Korun, každý designér může přihlásit maximálně tři práce. Moravská galerie zároveň designéry vyzývá, aby svá díla přihlašovali společně s dokumentací, jelikož jsou pro ni jako pro muzeum cenné také nákresy a fotodokumentace.

Nákup děl je přímou podporou českým designérům a současně naplňuje Memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem kultury a Ministerstvem průmyslu při tvorbě
a implementaci strategie rozvoje a podpory kulturních a kreativních průmyslů. „Právě uměleckoprůmyslová muzea jsou důležitými aktéry, kteří mohou tuto strategii prostřednictvím své činnosti naplňovat. Česká republika tak má šanci získat do svých sbírek reprezentativní vzorek českého designu a věříme, že tato výzva bude v budoucích letech přímo státem podporovaná,“ dodává Jan Press, ředitel Moravské galerie.

Na projektu spolupracuje Moravská galerie s Profil Media – pořadateli Designbloku a Ceny Czech Grand Design. Vybraná díla budou poprvé veřejně prezentována právě v Klášteře svatého Gabriela na Designbloku 7.–11. října 2020.

„Největším přínosem pro designéry v jakékoliv době, nejenom v době krize, je dát jim práci, udělat jim výstavu, nebo si koupit některé z jejich děl. Moravská galerie designéry systematicky podporuje. Tato příležitost je mimořádná v tom, že se akvizice pohybují v relevantním objemu 2,5 milionu korun. Vybraná díla budou navíc prezentována na říjnovém Designbloku. Je pro nás čest a radost, že můžeme být součástí této historické události nákupu současného designu do sbírek prestižního muzea,“ říká Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *