Artalk.cz

V Belgii padly další sochy králů kritizovaných kvůli rasismu

Neznámí lidé se dnes v Belgii pustili do dalších dvou pomníků někdejších králů, kteří se stali terčem kritiky v debatě o koloniální historii země. V bruselské části Auderghem strhli z podstavce bustu Leopolda II. a v samotném centru belgické metropole někdo červenou barvou potřísnil sochu krále Baudouina I. Do debaty, kterou rozpoutala nedávná smrt Afroameričana George Floyda při policejním zákoku v americkém Minneapolisu a následné demonstrace, se dnes zapojil i bratr současného panovníka, informoval list La Libre Belgique.

Sochu krále Leopolda II. strhli neznámí pachatelé v noci na dnešek z kamenného soklu a polili červenou barvou. Místo ní na podstavec umístili fotografii Patrice Lumumby, prvního premiéra nezávislého Konga. Svrženou bustu nechaly úřady prozatím převézt do skladu.

V prohlášení, které poskytli stanici RTBF, pachatelé uvedli, že bojovali za odstranění sochy několik let, ale nikdo je nevyslyšel. Starosta Auderghemu Didier Gosuin akci odsoudil. „Takto se v demokracii nepostupuje. Takto se nevrací historie do správných kolejí,“ uvedl. Řada dalších místních politiků událost označila za vandalský čin.

Leopold II. byl belgickým králem v letech 1865 až 1909. Za jeho vlády Belgie kolonizovala dnešní Kongo, které připadlo do králova osobního vlastnictví. Ve jménu „civilizační mise“ zřídili kolonisté v Kongu brutální režim stojící na vykořisťování a nucené práci dělníků na kaučukovníkových plantážích. Podle odhadů historiků zahynulo v důsledku belgických represí na deset milionů Konžanů.

Sochy krále Leopolda II. se staly terčem útoků v souvislosti s demonstracemi proti rasismu a násilí, které začaly v USA a přenesly se do Evropy. Nepokoje vyvolala smrt George Floyda, který zemřel na konci května v Minneapolisu, když mu jeden z policistů takřka devět minut klečel na krku.

Barvou už aktivisté polili Leopoldovu jezdeckou sochu v Bruselu, označeny byly také jeho pomníky v Tervurenu či Halle. V Antverpách v úterý odstranily úřady Leopoldovu sochu, kterou předtím poškodili demonstranti. Na univerzitách v Lovani a Monsu už nevisí Leopoldovy obrazy.

Červenou barvou kdosi dnes potřísnil také sochu krále Baudouina I., který stál v čele Belgie v letech 1951 až 1993. Na sokl u bruselské katedrály někdo napsal „Réparation“. Kongo získalo nezávislost právě za Baudouinovy vlády v roce 1960. Řeč, kterou pronesl u příležitosti předání moci, ale podle mnohých oslavovala belgickou kolonizaci a opomíjela masakry.

Na stranu Leopolda II. se dnes v rozhovoru poskytnutém listu Sudpresse postavil bratr současného belgického krále, princ Laurent. „Nikdy v Kongu nebyl. Jak tedy mohl způsobit utrpení tamních lidí?“ řekl. Bezpráví se podle prince za Leopolda II. dělo, král na něm ale nenese vinu.

V ulicích evropských měst proběhly v posledních dnech intervence na řadě soch lidí spojovaných s rasismem, kolonialismem či otrokářstvím. Několik pomníků už nechaly úřady odstranit. O víkendu strhli demonstranti sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona v Bristolu a na sochu bývalého premiéra Winstona Churchilla v Londýně napsali, že byl rasista. Podobný nápis se objevil i na Churchillově soše v Praze. V Lisabonu dnes barvou potřísnili sochu jezuitského misionáře Antónia Vieiry.

Terčem útoku bílou barvou se stal ale například i pomník ve francouzském městě Pau, který připomíná zrušení otroctví, a neznámou chemickou látkou kdosi dnes polil pomník jamajského básníka Alfreda Fagona v Bristolu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *