Artalk.cz

TZ: Galerie Františka Drtikola v červnu 2020

Galerie Františka Drtikola v červnu 2020 / Příbram / 10. 6. 2020

Galerie Františka Drtikola otevírá v červnu dvě výstavy. Vernisáž Ferdinanda Bučiny bude zahájena tradičně, na začátku výstavy. Vernisáž Lenky Falušiové je opožděná kvůli kovidu, proběhne v druhé polovině trvání její výstavy. Koncem června se v galerii uskuteční neveřejná závěrečná část workshopu pro příbramské studenty na téma virtuální reality.  

Ferdinand Bučina – Letní retrospektiva
16. 6. – 6. 9. 2020, vernisáž výstavy 16. června v 17 hodin

V archivu fotografa a kameramana Ferdinanda Bučiny (1909–1994) najdeme nejvíce témat věnovaných vztahu člověka a přírody. Jeho první retrospektivní fotografická výstava se uskuteční právě v Příbrami a zahrne ranné práce, reportážní cestu na Zakarpatskou Rus z roku 1936, řadu textových i fotografických dokumentů pro soudobé časopisy, ale hlavně Bučinovo stěžejní dílo.

Hlavní část vytvořil během druhé světové války pod Bílými Karpaty v horňácké obci Javorník a jejím okolí. Přijel sem poprvé v roce 1937 za orchidejemi a kromě nich tu nalezl nevídanou komunitu protestantů, kteří se tu usídlili v sedmnáctém století. Javorník a jeho okolí se pro Bučinu stalo za protektorátu oázou jiného časoprostoru. Archeolog Zdeněk Smetánka rozeznává v jeho fotografiích nástroje, oděvy i zvyky staré několik staletí a tak nám snímky pořízené za druhé světové války ukazují obraz venkova, který bychom mohli vidět o několik set dříve. V deníku z let 1941/42 si Bučina poznamenal místní například pověry „Žáby jsou jedovaté a pronásledují se. Děcko nesmí žábě ukázat zuby jinak by je spočítala a vypadaly by“. Kurátor výstavy Jan Freiberg. Na podzim 2020 vyjde k výstavě reprezentativní publikace ve spolupráci se Spolkem Ferdinanda Bučiny.

Lenka Falušiová – Hluboko v lese 
12.5. – 12.7. 2020, opožděná vernisáž 25. června v 17 hodin

Když skály začínají průsvitnět a hýbat se, je slyšet šepot kamene a stromy se dávají do řeči o vašich vlastních tajemstvích. Lenka Falušiová patří k lesním chodcům a ve svých velkoformátových kresbách a grafikách nás vede do světa jesenických horských jedlí, kraje rozsáhlých a přirozených jehličnatých lesů, do chladné krajiny Jeseníků, kde často prší a vanou to silné větry a v nejvyšších partiích je klima jako za polárním kruhem. Ale autorka nejvíce času tráví v pralese u vodopádů Bílé Oravy, kde rostou staleté jedle. Na první pohled se může zdát, že staré jedlové lesy jsou stejné jako smrčiny, ale, jak sama říká, jedle tolik nepodléhají kůrovci, a hlavně mají jiný, živější a divočejší tvar…

Workshop na téma virtuální reality probíhá od časného jara.

Ve spolupráci s architektem a 3D grafikem Vojtěchem Radou, pedagožkami zaměřenými na výtvarnou výchovu Petrou Peštovou (ZUŠ Příbram) a  Lenkou Šenkovou (Waldorfská škola Příbram) a studenty a studentkami z Příbrami vyvíjíme reálný a digitální model VR designové herny. Poprvé se všichni společně setkáme tváří v tvář, doposud díky covidu náš kontakt probíhal po mnoho hodin pouze v online workshopech, děti ale stavěly modely herny/sochy například sami venku.  Tentokrát si budeme ukazovat skvělá umělecká díla ve VR, stavět z polystyrenu modely sochy/herny a vytvářet příběhy a hrát modely hry, které budou později převedeny do virtuální reality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *