Artalk.cz

TZ: Příběh Fridy Kahlo zahajuje letní sérii Umění v kině, film odhaluje dosud neznámé osobní věci malířky

Příběh Fridy Kahlo zahajuje letní sérii Umění v kině, film odhaluje dosud neznámé osobní věci malířky / Praha / 8. 6. 2020

Emancipovaná žena, osobitá umělkyně i ikona. Tím vším byla a je mexická malířka Frida Kahlo. Nový dokument Frida – viva la vida odhaluje dosud neznámé osobní věci z pozůstalosti umělkyně a vypráví její životní příběh s novými detaily. Film vstupuje do kin 13. července 2020 v den výročí jejího úmrtí a je prvním z letní série dokumentů Umění v kině. Na Fridu navazují Tajemní impresionisté (v kinech od 3. srpna) a Vizionář Modigliani (v kinech od 14. září).

„Nikdy nemaluji sny. Maluji svou realitu,“ říkávala Frida. Ve svém díle se nebránila odhalit vše ze svého života, jakkoliv krásné a ošklivé, zato bez rozdílu intenzivní. Umění se tak v jejím životě, pronásledovaném ustavičnou fyzickou i psychickou bolestí, stalo prostředkem sebeprezentace. V jejích obrazech se odrážely lásky, zrady, politické zapálení i potraty. Svou identitu vyjadřovala Frida Kahlo skrze kontrasty: trápení versus radost, temnota versus světlo, barvy rodného Mexika versus deprese z USA, život ve smrti versus smrt v životě.

Dosud neznámé fotografie, oblečení a další osobní předměty

Právě rozervanou mezi dva póly ji nachází i aktuální film režiséra Giovanniho Troila. Na jedné straně ji vidí jako světově známou ikonu emancipace a ženství trýzněnou hlubokým milostným citem i žalem, na druhé jako svobodnou umělkyni, která dokázala brát život s nadhledem.

V šesti kapitolách složených z rozhovorů, historických záběrů a rekonstrukcí se snímek vydává hledat Fridu Kahlo do srdce Mexika. Hlasem herečky a režisérky Asie Argento prochází malířčinu soukromou korespondenci i deníky a vůbec poprvé odkrývá veřejnosti nepřístupné fotografie, kusy oblečení a další osobní předměty z její pozůstalosti.

Letní série dokumentárních filmů z výtvarného světa pod názvem Umění v kině pak pokračuje filmy Tajemní impresionisté a Vizionář Modigliani. Prvně jmenovaný film popisuje příběh 50 děl známých i méně známých malířů impresionismu, která se nikdy neobjevila na žádných výstavách, ale bezprostředně po dokončení putovala do soukromých sbírek. Vizionář Modigliani pro změnu připomíná sto let od úmrtí mimořádného umělce Amadea Modiglianiho, který svým dílem předběhl dobu a jehož krátký bohémský život se neobešel bez skandálů. Tajemní impresionisté vstupují do kin 3. srpna, Vizionář Modigliani pak 14. září.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *