Artalk.cz

6. 6. – 7. 6. 2020 / Víkend otevřených zahrad v Zámku Troja

Víkend otevřených zahrad v Zámku Troja / Galerie hlavního města Prahy / Praha / 6. 6. – 7. 6. 2020

DŮLEŽITÉ – rezervace a roušky

Je nutné, aby všichni zájemci o doprovodný program nahlásili svou účast na email rezervace@ghmp.cz. Počty zájemců budou regulované. Účastníci doprovodného programu musí mít roušky.

6.–7. června se uskuteční Víkend otevřených zahrad, během kterého vás chceme pozvat do zahrad Zámku Troja na první veřejný program po znovuotevření GHMP.

O víkendu si budete moci prohlédnout rozsáhlé zámecké zahrady, zúčastnit se doprovodných programů, dozvědět se informace o novém projektu Bio Troja a samozřejmě se můžete zajít podívat na nově otevřenou výstavu Jana Kováříka: Colorbond v zámku.

Venkovní doprovodný program:

– SOBOTA –

13:00 – 14:30

Neformální setkání a diskuze kolem městské zeleně, potravinové soběstačnosti, komunitních zahrádek a Metropolitního plánu Prahy.
Pražské zahrádkářské kolonie jsou často na lukrativních pozemcích. Metropolitní plán Prahy a developeři je proto vnímají jako vhodné plochy k zastavění a magistrát nabízí pozemky pro občanské ekologické zemědělství na periferii daleko od centra. Změní uvažování a stávající situaci hrozící klimatická změna? Nabízí se zde prostor také pro současné umění?

14:30–16:00

dílna „Úvod do broučí architektury“ I. s Milošem Vojtěchovským
Na permakulturní dílně, určené pro děti od 7 do 90 let se dozvíte s jak vylepšit soužití člověka a hmyzu ve městě i v krajině. Navíc jak levně a jednoduše vyrobit vhodný úkryt pro naše šetinohé soudruhy. Váš broučí pension si můžete odnést domů, nebo jej umístit v Trojské zámecké zahradě. Data úbytku biodiverzity hmyzu v Evropě se různí, ale vše nasvědčuje, že spolu s klimatickou změnou a s intenzivním obhospodařováním krajiny to má většina hmyzáků s živobytím a přežitím těžké. Je důležité jim nechat prostor, kam se mohou ukrýt před nepohodou, predátory, kde přezimují a mohou vyvést rodinu. Pro stavbu obydlí použijeme hlavně přírodní volně dostupné materiály a zkušení lektoři vám pomohou vymyslet konstrukci, která je pro škvory, čmeláky, včely samotářky, stonožky i mnohonožky vhodná a útulná. Můžete si také poslechnout, jaký hlas vydává který hmyz. (u oranžerie)

17:00–19:00

exkurze s architektem Janem Trejbalem na Císařský ostrov
Neolokátor je transdisciplinární platforma zaměřující se na problematiku rozvoje venkova a maloměstského prostředí. Od roku 2011 se zaměřuje na tvorbu strategických studií (veřejné prostory, krajina, parky), vědecko-výzkumnou činnost (např. UMPRUM Praha) a exkurzní činnost (exkurze pro samosprávy, práce pro média..). (sraz u oranžerie)
www.neolokator.cz
17:00 – 18.30
Jan Kotulán a Petr Korbelář
Petr Nikl – zpěv, Petr Korbelář – klapkodastrová kytara, Jan Kotulán – bambusová flétna.
www.kotulankorbelar.cz

20:00

Koncert umělce Petra Nikla a hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala
Ars Magna Lucis et Umbrae
Světla a zvuky v architektuře barokního Trojského zámku.
Hudebník a výtvarný umělec Ondřej Smeykal s výtvarníkem a hudebníkem Petrem Niklem vystupují v různých obměnách mnoho let a svoje představení pokaždé reaguje na prostředí, ve kterém se odehrává. Niklovu světelnou eférii pohyblivých objektů dotváří Ondřej Smeykal akustickou hrou na didgeridoo a gong. Více info zde >

– NEDĚLE –

10:00–16:00

dílna aranžování květin (u oranžerie)

13:30–14:30

komentovaná prohlídka zahrady s vedoucí zahradnicí Kateřinou Oseckou
(sraz před zámkem u vchodu na pokladnu)

15:00

Komentovaná prohlídka výstavy Jan Kovářík: COLORBOND s vystavujícím umělcem a kurátorkou Magdalenou Juříkovou
(sraz na pokladně)

14:30–16:00

dílna“Úvod do broučí architektury“ II. s Milošem Vojtěchovským
Na permakulturní dílně, určené pro děti od 7 do 90 let se dozvíte s jak vylepšit soužití člověka a hmyzu ve městě i v krajině. Navíc jak levně a jednoduše vyrobit vhodný úkryt pro naše šetinohé soudruhy. Váš broučí pension si můžete odnést domů, nebo jej umístit v Trojské zámecké zahradě. Data úbytku biodiverzity hmyzu v Evropě se různí, ale vše nasvědčuje, že spolu s klimatickou změnou a s intenzivním obhospodařováním krajiny to má většina hmyzáků s živobytím a přežitím těžké. Je důležité jim nechat prostor, kam se mohou ukrýt před nepohodou, predátory, kde přezimují a mohou vyvést rodinu. Pro stavbu obydlí použijeme hlavně přírodní volně dostupné materiály a zkušení lektoři vám pomohou vymyslet konstrukci, která je pro škvory, čmeláky, včely samotářky, stonožky i mnohonožky vhodná a útulná. Můžete si také poslechnout, jaký hlas vydává který hmyz. (u oranžerie)

16:30–17:30

komentovaná prohlídka zahrady s vedoucí zahradnicí Kateřinou Oseckou
(sraz před zámkem u vchodu na pokladnu)

18:00

Elia Moretti & Petr Vrba
„Při performanci, jako v životě, se zvuk rodí a umírá s akcí. Pomíjející životnost zvuku je v zásadě dramatická.“
Elia Moretti: vibrafon, bicí
Petr Vrba: trumpeta, klarinet
Přestože se jedná o premiéru česko-italského dua, Moretti a Vrba spolu v různých uskupeních vystupují již od roku 2016. Oba jsou součástí Pražského improvizačního orchestru, v různých ansámblech společně interpretovali grafické partitury Milana Adamčiaka a Milana Grygara, jako trio zahráli s věhlasným trumpetistou Axelem Dörnerem, a v neposlední řadě prozkoumávali jihočeský folklór a zvukové prostředí okolí Malovic, kde v divadle Continuo absolvovali společný rezidenční pobyt. Dvojice hráčů se zaměřuje na hledání detailů se zvýšenou citlivostí na rytmické, dynamické, harmonické, melodické a timbrické prvky ve vztahu k tichu a hluku.

19:00

Hmyzí zvuková instalace umělce Michala Kindernaye, ekoložky Barbory Chmelové a entomologa Tomáše Vendla (neděle)
Klimatická změna, používání pesticidů a záliba v monokulturách jde ruku v ruce s úbytkem biodiverzity. Procházka Labyrintem s hmyzími hlasy doprovodí přednáška entomologa o tom jak žije hmyz a v čem je důležitý i pro nás.
Michal Kindernay se zabývá zvukovým znečištěním v (městské) krajině, dopady lidské činnosti na přírodu a převádí je do audiovizuálních záznamů.
Barbora Chmelová je ekoložka zaměřuje se na tropické zemědělství a změnu klimatu, propojování oborů a přesahy do společenských a globálních témat.
Tomáš Vendl je entomolog, pracuje ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby.

celý víkend

Hledání zvuků s aplikací Aporee.org


Tania Malréchauffé, Hmyzí hotel Lauttasaari, Helsinki

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *