Artalk.cz

O cenu za architekturu letos soutěží 192 staveb

Do pátého ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 192 staveb. Počet je podobný jako loni. Mezinárodní porota z nich vybere užší okruh nominovaných, vítěze pořadatelé oznámí 24. listopadu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí pořádající České komory architektů Tereza Zemanová. Loni se hlavním vítězem soutěže stali Petr Stolín a Alena Mičeková, podle jejichž návrhu byla postavena mateřská škola v Nové Rudě na okraji Liberce.

Do soutěžní přehlídky se letos mohla přihlásit díla postavená na území České republiky mezi lety 2015 až 2019. Novostavby podobně jako v předchozích ročnících převládají nad rekonstrukcemi a činí přibližně tři pětiny z přihlášených projektů. I letos se potvrzuje, že důležitým tématem výstavby v České republice zůstává bydlení. Dvě pětiny přihlášených staveb (77) jsou projekty pro bydlení, stejně jako v předchozím ročníku.

Tři pětiny tvoří administrativní budovy a zázemí firem (21), školská a vzdělávací zařízení (18), veřejná prostranství (12), méně než deset reprezentantů mají v soutěži kulturní a společenská zařízení, stavby sloužící službám a obchodu, hotely a restaurace, veřejné budovy, památky, zdravotnická zařízení, dopravní stavby, rozhledny a vyhlídky, sportovní stavby nebo sakrální stavby. Katalog všech přihlášených prací je na webu soutěžní přehlídky.

Za více než dvěma třetinami projektů stojí soukromí investoři. Poměr veřejných zakázek letos vzrostl na 59, tradičně je u nich výraznější podíl rekonstrukcí, které tvoří skoro polovinu, 29 děl. Pět staveb přihlášených do letošního ročníku přehlídky proti loňským sedmi vzešlo z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jde o Památník Jana Palacha ve Všetatech (MCA atelier), Hasičskou zbrojnici a zázemí technických služeb v Líbeznicích (Ehl & Koumar architekti), Základní školu Amos pro Psáry a Dolní Jirčany (SOA architekti), Novou radnici Prahy 7 (Atelier bod architekti) a Archeopark Mikulčice (M&P Architekti – Krajinářská architektura).

Z přihlášených realizací vzniklo 58, tedy třetina, v Praze, což je proti předchozímu ročníku pokles. Propad zaznamenalo Brno, kde jsou jen tři letošní přihlášené stavby. Z krajů výrazně vede před ostatními v počtu projektů ucházejících se o ocenění stejně jako loni Středočeský kraj, má 36 děl v soutěži. Celkově jsou v regionech postaveny dvě třetiny děl. Průměrná délka stavby přihlášených děl jsou tři roky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *